​Kraj coraz wcześniej kwitnącej wiśni

Słynne różowe kwiaty wiśni w Kioto osiągnęły w tym roku pełny rozkwit 26 marca. To najwcześniej od 1200 lat.

article cover
PHILIP FONG AFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Sakura, czyli kwiaty wiśni, to jeden z jeden z ulubionych symboli w Japonii. Dla mieszkańców tego kraju wonne płatki delikatnych kwiatów są doskonałą metaforą ulotności i piękna życia. Jest to również jeden z najważniejszych symboli tego kraju. Zapisy dotyczące kwitnienia wiśni znajdują się zarówno w dokumentach sądowych starożytnego cesarstwa, jak i w średniowiecznych zapisach pamiętnikarskich.

- Wcześniejsze kwitnienie unaocznia zmiany klimatyczne - twierdzi prof. Yasuyuki Aono, wykładowca Wydziału nauk o środowisku na Uniwersytecie Prefektury w Osace, który stworzył bazę danych zawierającą zapisy pełnego rozkwitu wiśni na przestrzeni wieków.

PHILIP FONG/AFP

Z danych Światowej Organizacji Meteorologicznej wynika, że 2020 r. był na świecie jednym z najgorętszych w historii pomiarów. "Wraz ze wzrostem temperatur coraz wcześniej zaczyna się kwitnienie" - wyjaśniał prof. Ano w wywiadzie dla agencji Zoom.

Kioto, dawna stolica Japonii, pozostaje jednym z najważniejszych w kraju centrów kultury. Miasto od dawna słynie kwiatów, które uważano za cenne narzędzie do obserwacji długoterminowych zmian w pogodzie. Dane dotyczące kwitnienia tamtejszych wiśni są uważane są za prawdopodobnie obejmujący najwięcej lat coroczny zapis dotyczący cyklu życiowego jednego gatunku roślin.

Każdej wiosny podczas kwitnienia wiśni organizowane są hanami, czyli przyjęcia związane z oglądaniem kwiatów, które są zwykle mocno zakrapiane sake i trwające kilka dni. W tym roku obowiązują jednak pandemiczne obostrzenia.

PHILIP FONG AFP
© 2021 Reuters
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas