Gospodarka o obiegu zamkniętym wpisana do konstytucji

W Szwajcarii odbył się szereg referendów, podczas których mieszkańcy poszczególnych kantonów mogli zagłosować nad różnymi kwestiami. Tym sposobem wyborcy z Zurychu zadecydowali między innymi, że artykuł dotyczący gospodarki o obiegu zamkniętym znajdzie się w ich konstytucji. To ważny krok ku ochronie środowiska.

Konstytucja Zurychu z nowym prośrodowiskowym artykułem
Konstytucja Zurychu z nowym prośrodowiskowym artykułempixabay.com
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Wyborcy największego szwajcarskiego kantonu, Zurychu (nazwa zbieżna z nazwą miasta), zamieszkałego przez około półtora miliona osób zadecydowali podczas referendum o wpisaniu artykułu dotyczącego odpowiedniego zarządzania zasobami do swojej konstytucji.

Już za niedługo trafi do niej fragment wzywający rządzących do stworzenia modelu rozważnego używania zasobów, materiałów i towarów oraz gospodarki o obiegu zamkniętym.

Za wspomnianą zmianą zagłosowało niemal 90 procent osób uczestniczących w referendum (89,3 proc.). Taki wynik doskonale pokazuje, jak ważną kwestią dla Szwajcarów jest ochrona środowiska.

Zurych stał się pierwszym kantonem, który wprowadził tego typu artykuł do swojej konstytucji. Być może, wkrótce w jego ślady pójdzie pozostałe 25 jednostek administracyjnych Szwajcarii.

Omawiana zmiana z pewnością zwróci jeszcze większą uwagę na powszechny problem. Wiele ton śmieci produkowanych przez nas każdego dnia trafia na składowiska. W 2020 roku wskaźnik recyklingu odpadów komunalnych w UE oszacowano na 47,8 procent.

Podczas tego samego referendum Szwajcarzy decydowali również o przyszłości przemysłowej hodowli zwierząt. Nowe proponowane przepisy zapewniałyby zwierzętom między innymi możliwość przebywania na świeżym powietrzu. W tej kwestii tylko 37,1 procent głosujących opowiedziało się "za", w związku z czym projekt przepadł.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas