Gliwice: Rynek stanie się bardziej zielony

Rynek w Gliwicach ma wkrótce stać się dużo bardziej zielony. W tej historycznej przestrzeni ma także pojawić się więcej ławek i stojaki na rowery.

Projekt modernizacji zyskał już akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Inwestycję zrealizuje Zarząd Dróg Miejskich, który zastosuje po raz pierwszy specjalny system sadzenia drzew w zabrukowanym terenie. - Zrezygnowaliśmy z umieszczania drzew w dużych donicach, jak planowaliśmy pierwotnie, i będziemy sadzić drzewa w gruncie przy użyciu tzw. systemów antykompresyjnych, zapewniających roślinom optymalne warunki rozwoju w zabrukowanym terenie - informuje Dawid Ochód, zastępca dyrektora Zarządu Dróg Miejskich.

Na Rynku pojawi się wysoka i niska zieleń, która powinna być atrakcyjna przez większą część roku. Drzewa pojawią się na trzech pierzejach rynku - nie będą mogły być posadzone od strony wejścia do Ratusza z uwagi na gęstą sieć podziemnego uzbrojenia.  

Reklama

Do nasadzeń został wybrany platan klonolistny. - To drzewo sprawdza się w przestrzeni miejskiej, ponadto bardzo dobrze toleruje cięcia pielęgnacyjne, więc możliwe będzie formowanie koron drzew. Drzewa tego samego gatunku będą sadzone przed dworcem, dzięki czemu przestrzeń miejska kształtowana będzie w spójny sposób - mówi Dawid Ochód. Na rynku pojawi się także 26 ławek, a część będzie z oparciami, co będzie udogodnieniem zwłaszcza dla osób starszych. Przewidziano również kilkanaście stojaków na rowery.

Zieleńszy rynek

Wysoka zieleń uzupełniona zostanie o kompozycje z niskich roślin, krzewów i bylin, umieszczonych na 13 niskich rabatach. Zaplanowano je przy drzewach oraz dodatkowo od strony wejścia do ratusza. Gatunki dobrane zostaną w taki sposób, aby urozmaicić przestrzeń Rynku przez większą część roku i dostosować się do warunków nasłonecznienia w danym miejscu.

- Cieszę, się, że rynek zyska na atrakcyjności. (...) Zmiany sprawią, że będzie jeszcze ładniejszy niż obecnie i bardziej przyjazny spacerowiczom w różnym wieku zwłaszcza w upalne dni. Zgodnie z oczekiwaniami mieszkańców na Rynku pojawi się więcej zieleni. Inwestycja dobrze wpisze się w kompleksowe działania dotyczące szerokiego udostępniania starówki pieszym i rowerzystom - mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Projekt modernizacji wykonała gliwicka pracownia 44STO. Obecnie zamykany jest etap projektowania i trwa pozyskiwanie pozwoleń na prowadzenie robót. W najbliższych miesiącach ZDM planuje ogłosić przetarg na wykonanie prac. Jeżeli nie zajdą nieprzewidziane przeszkody, to nowa odsłona rynku będzie gotowa w przyszłym roku. 

Źródło: Urząd Miasta Gliwice

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: Gliwice | zieleń | rynek

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy