Gliwice dopłacą do ogrzewania mieszkańcom, którzy zlikwidują swojego "kopciucha"

Mieszkańcy Gliwic, którzy zdecydują się na likwidację pieca tzw. "kopciucha" i spełniają określone kryteria dochodowe, będą mogli liczyć na dopłaty do bieżących kosztów ogrzewania.

Mieszkańcy Gliwic będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do energii na pół roku
Mieszkańcy Gliwic będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do energii na pół rokuWojciech Strozyk/REPORTEREast News
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W mieście przyjęto właśnie Gliwicki Program Osłonowy i jest to kolejne narzędzie w walce ze smogiem.

- Ochrona powietrza i poprawa jego jakości to jeden z gliwickich priorytetów. Potrzebne są różne formy motywowania i wspierania gliwiczan zmieniających w sposób trwały przestarzałe systemy ogrzewania na systemy ekologiczne, którzy szczególnie odczują wzrost wydatków. Chcemy ulżyć mieszkańcom mogącym mieć problem z regulowaniem należności oraz dopięciem domowych budżetów - oświadczył prezydent Gliwic Adam Neumann.

Program ma zapewniać gliwiczanom większe poczucie finansowego bezpieczeństwa i mobilizować do działania. W przypadku niektórych kotłów ujętych w regulacjach antysmogowych termin ich wyłączenia z eksploatacji wyznaczono w województwie śląskim na styczeń 2022 r. Do końca 2027 r. mają zniknąć wszystkie kopciuchy.

Gliwicki Program Osłonowy ma obowiązywać także do końca 2027 r. Będzie finansowany ze środków budżetu miasta.

Pomoc w regulowaniu opłat za energię cieplną może być przyznana na sześć miesięcy, ale co pół roku będzie można składać wniosek o wsparcie na kolejne sześć miesięcy.

Aby otrzymać pomoc, mieszkańcy muszą spełniać odpowiednie kryteria dochodowe. W grupie potencjalnych beneficjentów Gliwickiego Programu Osłonowego są nie tylko najubożsi gliwiczanie, ale szersza grupa, o dochodach przekraczających kilkakrotnie kryteria wynikające z ustawy o pomocy społecznej. Dla osoby mieszkającej samotnie może to być aktualnie maksymalny miesięczny dochód w wysokości 3855,50 zł netto, a w przypadku większego gospodarstwa domowego - 2640 zł netto na jedną osobę. Im większy dochód, tym niższa będzie dopłata do kosztów ogrzewania. Kwoty bazowe mogą ulegać zmianie wraz z waloryzacją kryterium dochodowego - pierwsza waloryzacja nastąpi od 1 stycznia 2022 r.

Program będzie realizowany przez Ośrodek Pomocy Społecznej. Warunkiem przyznania pomocy będzie przeprowadzenie rodzinnego wywiadu środowiskowego. Szersza akcja informacyjna dla mieszkańców ma ruszyć po uprawomocnieniu się uchwały Rady Miejskiej.

"Zwierzostan": Schronisko dla koniIPLA
PAP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas