Beton wyprodukowany ze zużytych opon. Jest tani, trwały i ekologiczny
Beton jest kompozytem uzyskanym z cementu, kruszywa, wody oraz innych dodatków. Niestety produkcja cementu nie jest obojętna dla klimatu, ponieważ emituje gazy cieplarniane. Australijscy naukowcy znaleźli sposób na dużo bardziej ekonomiczne i ekologiczne rozwiązanie.
Inżynierom z Królewskiego Instytutu Technologicznego (RMIT) udało się stworzyć alternatywę dla konwencjonalnego betonu. Australijczycy opracowali nie dość, że dużo bardziej ekologiczną i ekonomiczną formę wytwarzania kruszyw, to jeszcze pozbyli się odpadów w postaci zużytych opon. Metoda inżynierów wpisuje się doskonale w założenia gospodarki cyrkularnej, w której śmieci nie lądują do kosza, zostają np. poddane recyklingowi.
Budowa o niższej emisji
Okazało się, że konwencjonalny żwir i tłuczeń można zastąpić w 100% gumą z opon pochodzącą z recyklingu. Zdaniem zespołu ten całkiem nowy, lżejszy i bardziej przyjazny dla środowiska beton spełnia normy wytrzymałości i znacznie obniża koszty produkcji oraz transportu. Przetwarzając opony na beton, zmniejsza się też presję środowiskową.
Zanim inżynierowi opracowali prawie doskonały materiał budowalny, podejmowali wiele prób, które były mniej lub bardziej udane. Wreszcie udało się znaleźć beton, który spełnia normy budowalne. Beton z opon jest mocny i lekki zarazem.
Badacz Mohammad Momeen Ul Islam tłumaczy, że technika polega na wykorzystaniu form odlewniczych do sprasowania gruboziarnistego kruszywa gumowego w świeżym betonie, co poprawia właściwości materiału budowlanego.
Zużyte opony = wielki problem
Według współautora badania i kierownika zespołu, profesora Jie Li, ten proces produkcyjny przyniesie zarówno korzyści środowiskowe, jak i ekonomiczne.
“Zastąpienie gruboziarnistego kruszywa zużytą gumą z opon może znacznie zmniejszyć zużycie zasobów naturalnych i sprostać głównemu wyzwaniu środowiskowemu, jakim jest gospodarowanie odpadami z opon" - zauważa Li.
Zużyte opony zalegające w środowisku to wielki problem, z jakim mierzą się nie tylko polskiej miejscowości. Zamiast grzybó w lasach znajdujemy nie tylko opony, ale i zderzaki, telewizory, lodówki i inne, także niebezpieczne odpady. Opona samochodowa rozkłada się kilkaset lat. Wyrzucanie odpadów do lasu to przestępstwo środowiskowe.