Zwierzęta postrzegają czas inaczej niż ludzie. Zaskakujące odkrycie

Duże badanie obejmujące 138 gatunków zwierząt wykazało, że zwierzęta postrzegają czas zupełnie inaczej niż my. Ważki dostrzegają zmiany w swoim środowisku pięć razy szybciej niż ludzie i 400 razy szybciej niż rozgwiazdy.

Irlandzcy naukowcy przyjrzeli się temu, jak zwierzęta postrzegają czas. Wyniki ich badań są bardzo ciekawe
Irlandzcy naukowcy przyjrzeli się temu, jak zwierzęta postrzegają czas. Wyniki ich badań są bardzo ciekawe123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Szybko poruszające się zwierzęta - zwłaszcza małe, latające owady i oceaniczne drapieżniki - postrzegają czas szybciej niż inne stworzenia. Mogą przetwarzać więcej "klatek na sekundę" niż wolno poruszające się zwierzęta znajdujące się niżej w łańcuchu pokarmowym, takie jak rozgwiazdy.

Jak zwierzęta postrzegają czas?

"Wiemy że różne zwierzęta postrzegają czas inaczej niż my" - mówi Kevin Healy z Uniwersytetu w Galway w Irlandii. Jego zespół chciał jednak sprawdzić, czy drapieżnicy postrzegają czas inaczej niż roślinożercy. Badacze sprawdzili dostępne już dane dotyczące tzw. testu migotania, powszechnej miary szybkości, z jaką zwierzęta postrzegają upływ czasu. Polega on na tym, że naukowcy zwiększają częstotliwość migającego światła aż do chwili, gdy zamiast migotania zwierzę zaczyna postrzegać światło jako ciągłą poświatę, na co wskazuje reakcja receptorów światła w siatkówce zwierzęcia.

"To trochę jak mierzenie liczby wyświetlanych na sekundę klatek obrazu" - mówi Healy magazynowi “New Scientist". Ludzie mogą wykrywać migotanie światła z prędkością do 65 "błysków" na sekundę. Oznacza to, że mogą dostrzegać zmiany w swoim otoczeniu 65 razy na sekundę.

Porównując 138 różnych gatunków, badacze odkryli, że rozgwiazda cierniowa (Acanthaster planci) zauważa zmiany w najwolniejszym tempie, rejestrując zaledwie trzy błyski co 4 sekundy - mniej niż jeden na sekundę.

Ważka widzi świat jak w "Matriksie"

"W ich świecie wszystko jest rozmazane" - mówi Healy. Percepcja czasowa rozgwiazdy może być tak powolna, ponieważ żywi się nieruchomymi koralowcami, które nie próbują przed nią uciekać. Z drugiej strony drapieżnik morski, taki jak rekin, musi widzieć szybciej, aby chwytać ryby, które są w ciągłym ruchu. Zwierzęta latające wykrywają zmiany szybciej niż zwierzęta lądowe, prawdopodobnie dlatego, że muszą być w stanie szybko wyczuć zmiany wokół siebie, aby uniknąć kolizji z przeszkodami. "Jeśli latasz, widzisz szybciej" - mówi Healy.

Rekordzistami są ważki, które zgodnie z irlandzkimi badaniami są w stanie wykrywać 300 błysków na sekundę - pięć razy więcej niż my i 400 razy więcej niż rozgwiazdy. "Ich świat jest jak 'bullet time' z filmów 'Matrix'" - mówi badacz. 

Czy zimowa pogoda zostanie z nami na dłużej?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas