Poseł Konfederacji atakuje "Ostatnie Pokolenie". Udostępnił brutalne wideo

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Ryszard Wilk, poseł na Sejm RP należący do klubu poselskiego Konfederacji udostępnił we wtorek wideo pokazujące przemoc wobec aktywistów klimatycznych. W komentarzu do wpisu nie kryje, że chciał w ten sposób nawiązać do organizacji "Ostatnie Pokolenie", która w ostatnich tygodniach przeprowadziła wiele protestów klimatycznych w Warszawie.

Poseł Konfederacji Ryszard Wilk zamieścił w mediach społecznościowych niepokojące wideo. Sugeruje ono przemoc wobec aktywistów organizacji "Ostatnie Pokolenie"
Poseł Konfederacji Ryszard Wilk zamieścił w mediach społecznościowych niepokojące wideo. Sugeruje ono przemoc wobec aktywistów organizacji "Ostatnie Pokolenie"Pawel Wodzynski/East News/mat.prasoweEast News

We wtorek późnym wieczorem poseł Ryszard Wilk zamieścił na swoim profilu w serwisie Facebook krótkie wideo. Widzimy na nim jak dwie osoby protestują w galerii sztuki, oblewając farbą jeden z obrazów i przyklejając się do ściany.

Ryszard Wilk atakuje "Ostatnie Pokolenie". Udostępnił szokujące, brutalne wideo

Do aktywistów podchodzi mężczyzna, który bez słowa i z zimną krwią strzela i zabija protestujących. Poseł Wilk opatrzył film komentarzem "Ostatnie Pokolenie kontra miłośnik sztuki" i oznaczył profil, z którego prawdopodobnie pobrał wideo. Konto regularnie publikuje treści o charakterze antyaktywistycznym oraz dezinformacyjnym, nakłaniając m.in. do unikania szczepień na COVID-19.

Udało nam się ustalić, skąd pochodzi fragment udostępniony przez posła Ryszarda Wilka i profil szerzący dezinformację. To zwiastun hiszpańskiego serialu "Bellas Artes" opowiadającego o dyrektorze muzeum w Madrycie, który, jak mówi opis, "napotyka całą gamę różnych okoliczności i konfliktów".

W komentarzach pod wpisem posła Ryszarda Wilka nie brakuje głosów poparcia i mowy nienawiści wobec aktywistów klimatycznych. Są też jednak głosy krytyki.

O ukaranie posła Ryszarda Wilka przez Komisję Etyki Poselskiej zaapelowała organizacja Akcja Demokracja. W internecie uruchomiono w tym celu petycję. Podpisało ją już ponad 500 osób.

"Poseł Ryszard Wilk powinien zostać ukarany za upublicznienie filmiku prezentującego zabójstwo młodych osób i publiczne pochwalanie przemocy wobec młodych osób ze względu na ich zaangażowanie w działania na rzecz klimatu i środowiska przeciwne poglądom posła" - napisano w uzasadnieniu apelu.

Przeraża nas fakt, że Ryszard Wilk nakłania do strzelania do członków "Ostatniego Pokolenia". Przede wszystkim - na ludzkim poziomie - jak człowiek może życzyć śmierci drugiemu człowiekowi? A co dopiero poseł na Sejm. Czy gdy rozpocznie się masowa ucieczka ludów, będzie chciał strzelać do uchodźców? Faszyzm jest tylko kilka kroków stąd.
komentuje Julia Keane, rzeczniczka "Ostatniego Pokolenia" dla Zielonej Interii

O komentarz w sprawie zapytaliśmy biuro prasowe Sejmu. Czekamy na odpowiedź.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}