Szczury kochają tańczyć do piosenki Lady Gagi

Poruszanie się w rytm muzyki nie jest jedynie ludzką cechą - oceniają japońscy naukowcy. Odkryli oni, że taneczne ruchy mają także szczury, którym puszczano piosenki znanych artystów, takich jak Lady Gaga.

Szczury kochają Lady Gagę. Tak wynika z badań, które przeprowadzili japońscy naukowcy
Szczury kochają Lady Gagę. Tak wynika z badań, które przeprowadzili japońscy naukowcy123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Badacze z Uniwersytetu w Tokio odtwarzali szczurom Mozarta, Queen i "Born This Way" Lady Gagi. Zwierzęta wyposażono w specjalne czujniki, aby wykryć nawet najmniejsze ruchy, które mogłyby wskazywać, że gryzonie "czują rytm".

Szczury też kochają muzykę

Odkryto, że szczury mają naturalną zdolność do synchronizacji swoich ruchów z rytmem muzyki. Wcześniej uważano, że tę umiejętność posiadają tylko ludzie. Niektóre zwierzęta, takie jak papugi, potrafią poruszać się do muzyki, ale tylko dzięki naśladownictwu.

"Mózgi szczurów są stworzone do tego, aby dobrze reagować na muzykę", nawet jeśli ich ciała poruszają się tylko w nieznacznym stopniu - powiedział Hirokazu Takahashi, jeden z naukowców, którzy brali udział w badaniu.

"Wszyscy wierzymy, że muzyka ma magiczną moc, ale nic nie wiemy o tym mechanizmie" - dodaje badacz. Dlatego zespół chciał sprawdzić, jak mózg reaguje na muzykę bez udziału pamięci i emocji.

Jaką muzykę lubią szczury?

W czasie badań okazało się, że szczury najchętniej ruszały się w rytm piosenek o tempie od 120 do 140 uderzeń na minutę. To podobnie jak ludzie. Naukowcy podejrzewają więc, że zamiłowanie do takiego tempa może dotyczyć także innych gatunków.

Naukowcy do odtwarzania wybrali przede wszystkim sonatę D-dur na dwa fortepiany Mozarta, bo występują w niej aż cztery różne tempa. Wypróbowali jednak także "Born This Way" Lady Gagi i "Another One Bites the Dust" z charakterystyczną partią gitary basowej. To właśnie utwór amerykańskiej piosenkarki podobno najbardziej pobudził gryzonie. W dalszych badaniach zespół chce sprawdzić, czy szczury podobnie reagują też na melodię i harmonizację.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas