Druk 3D wyleczył szczury. Jest szansa, że pomoże także ludziom

Naukowcy z Korei Południowej wydrukował w 3D wypełnioną komórkami macierzystymi strukturę, którą wszczepili szczurom z uszkodzonym stawem w barku. Terapia spowodowała regenerację i gryzonie odzyskały sprawność.

Bóle barków, spowodowane długotrwałą pracą w statycznej, siedzącej pozycji to dość częsty problem wśród pracowników biurowych. Niegdyś typowa dla starszych osób dolegliwość dotyka coraz więcej ludzi w młodym wieku. Ból może nawet utrudniać ubieranie, dbanie o higienę czy zasypianie - podkreślają naukowcy z Pohang University of Science & Technology.

Przyczyną bólu barków jest często uszkodzenie w pierścieniu rotatorów - grupie stabilizujących bark czterech mięśni oraz ich ścięgien. Degeneracji ulega często połączenie ścięgien z kośćmi.

Reklama

Druk 3D pomógł szczurom. Czy pomoże też ludziom?

Badacze z Korei przedstawili właśnie metodę, w której z pomocą tzw. biotuszu, komórek macierzystych i techniki trójwymiarowego druku, tworzą struktury naprawiające tego typu uszkodzenia.

Obserwacja z pomocą nowoczesnej opartej na promieniach podczerwonych techniki pokazała, że po wszczepieniu takich implantów szczurom z silnymi zniszczeniami doszło do regeneracji tkanek. Jednocześnie zwierzęta odzyskały sprawność.

Naukowcy wyjaśniają, że implant stwarza podobne mikrośrodowisko, jak naturalne tkanki. Liczą na to, że terapia w niedalekiej przyszłości będzie pomagała ludziom, szczególnie tym, którzy nie mogą korzystać ze stosowanych czasami autoprzeszczepów.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: Szczur | zdrowie | choroby
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama