Masz pająki w domu? Właśnie szukają schronienia na zimę

Wraz z nadejściem jesieni w naszych domach pojawia się coraz więcej pająków. Nie wiąże się to jednak z zaniedbaniem czy brakiem porządku, a jest częścią naturalnego cyklu. Sprawdź, skąd się biorą pająki w domu i jak się ich skutecznie pozbyć.

Jesienią pojawia się w naszych domach coraz więcej pająków.
Jesienią pojawia się w naszych domach coraz więcej pająków.123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

W ostatnich tygodniach wiele osób zauważa w swoim domu zwiększoną liczbę pająków. Wbrew przekonaniom, nie świadczy to o nieporządku i brudzie w pomieszczeniach. Pająki przede wszystkim lubią ciche i spokojne miejsca, niezależnie od tego, czy znajdują się one w brudnych, czy w czystych domach, więc ich obecność nie jest skutkiem tego, czy dbamy o porządek.

Dlaczego pająki wchodzą do domów?

Największy wysyp pająków można zaobserwować wraz z nadejściem jesieni. To właśnie w tym okresie pająki szukają schronienia przed zimnem i mrozami, wchodząc do domu między innymi przez okna oraz kratki wentylacyjne. Woreczki z jajami pająków mogą się również przedostać do domu, bo są przenoszone na materiałach budowlanych, meblach, butach czy innych przedmiotach.

Pająki lubią ciasne i suche miejsca. Żywią się rybikami, molami, muchami i innymi szkodnikami przenoszącymi groźne dla zdrowia choroby i patogeny. Wobec tego, dzięki pająkom twój dom będzie chroniony przed insektami.

Dodatkowo pojawiają się one nie tylko w domach jednorodzinnych, ale i w blokach. Podsumowując, skąd biorą się pająki w domu, należy wymienić najczęstsze przyczyny tego zjawiska:

  • Łatwość w pozyskiwaniu pokarmu - nieuprzątnięte resztki jedzenia lub źle zabezpieczony pokarm przyciąga robaki, którymi żywią się pająki, co sprawia, że chętniej osiądą w naszym domu.
  • Ciepło - w okresie jesiennym pająki szukają suchych oraz ciepłych miejsc, gdzie nie tylko się schronią przed zbliżającymi się mrozami, ale również zajmą się przygotowywaniem pajęczyny.
  • Okres rozrodczy - późnym latem przypada okres godowy pająków, więc stają się one bardziej aktywne i przez to bardziej widoczne w naszych domach. Może to potęgować wrażenie, że jest ich więcej. Dodatkowo szukają one partnerów do rozrodu również w naszych domach oraz mieszkaniach.

Co robić, żeby pająki nie wchodziły do domu?

Przede wszystkim warto pamiętać o tym, że pająki mieszkające na strychu, piwnicy czy czasem nawet w naszych pokojach, nie muszą być od razu uznawane przez nas za intruzów, ponieważ pająki w Polsce nie są jadowite. W dodatku przynoszą wiele korzyści, takich jak wspomniane usuwanie insektów, przenoszących niebezpieczne bakterie.

Jednak, jeśli mimo tej zalety ich obecność jest dla ciebie problemem, to warto sięgnąć po domowe sposoby, dzięki którym dowiesz się, jak pozbyć się pająków z domu. Nie wymagają one dużych nakładów finansowych i większość z nich możesz wykorzystać, używając produktów, które posiadasz w swoim domu.

W przypadku pająków dobrym odstraszaczem będzie mocny, kwaśny zapach. Możemy użyć do tego perfum, żywych roślin czy detergentów, a następnie spryskać nimi miejsca, w których niechciani goście pojawiają się najczęściej.

Dobrym sposobem na pozbycie się pająków z domu, będzie także przygotowanie własnego preparatu. Wystarczy wymieszać sok z cytryny z wodą i spryskać nim drzwi, framugi oraz listwy przypodłogowe. To skutecznie je odstraszy.

W podobny sposób można użyć kwasku cytrynowego. Do litra wody dodaje się 5 łyżek kwasku i wymieszaną miksturą, smaruje się kratki wentylacyjne, progi, framugi oraz listwy przypodłogowe.

Kolejną domową metodą na pająki jest mieszanka wody i mięty, którą także spryskujemy wspomniane wyżej miejsca. Zapach mięty zniechęci pająki do wejścia do naszego domu.

Jak pozbyć się pająków? Nie tylko domowe metody

Oprócz tych domowych sposobów warto wspomnieć również o innych rozwiązaniach, które zmniejszą ilość pająków w twoim domu. Między innymi, dobrym rozwiązaniem będzie montaż moskitiery w oknach, która będzie stanowiła mechaniczną blokadę nie tylko dla pająków, ale i much, komarów czy innych insektów.

Nieprzyjemny dla pająków zapach generują także żołędzie i kasztany. Wystarczy rozłożyć je w kilku miejscach, np. za szafą, w rogu pokoju czy w pobliżu kratek wentylacyjnych. Dzięki nim pająki w mieszkaniu szybko przestaną być problemem.

Ciekawym rozwiązaniem jest również połączenie przyjemnego z pożytecznym, czyli kupno...kota! Jest on bardzo skutecznym myśliwym, jeśli chodzi o pająki i traktuje je jako pożywienie, równocześnie pozbywając się ich z twojego domu. Jego efektywność w polowaniu na pająki jest bardzo wysoka.

Jednak domowe sposoby mogą nie wystarczyć, gdy w naszych pomieszczeniach jest bardzo dużo pająków. Wtedy najlepiej będzie użyć dedykowanego środka na pająki w domu. Jest on przygotowany na bazie składników chemicznych, dlatego należy obchodzić się z nim bardzo ostrożnie.

W szczególności należy sprawdzić, z czego dany preparat jest przygotowywany i gdzie można go stosować, ponieważ nie każdy środek może być używany w domu czy mieszkaniu. Warto także zapoznać się szczegółowo z instrukcją obsługi, bo niektóre preparaty wymagają tego, aby po ich użyciu opuścić na jakiś czas pomieszczenie ze względów zdrowotnych.

Jeśli w domu mieszka pająk to znaczy, że jest w nim dobrobyt

Pająkom przypisuje się bardzo zróżnicowaną symbolikę. Często wiąże się ona z odzwierciedleniem tajemnicy, mądrości, a czasem nawet zła. Wiele przesądów i wierzeń przekazywanych jest z pokolenia na pokolenie.

Jednak pająk to nie tylko zło, ponieważ dawne przesądy sugerują, że symbolizuje on również szczęście. Między innymi starożytni rzymianie wierzyli, że pająk to symbol dostatku oraz powodzenia finansowego. Przesąd ten zaczął się pojawiać w całej Europie i do dziś produkowane są amulety z pająkami, które według ludzi noszących je, mają im przynieść szczęście w interesach.

Obecnie też często mówi się, że dom jest szczęśliwy, jeśli są w nim pająki.  Co więcej, wierzy się, że pająki oznaczają dobrobyt, a ich zabijanie może sprowadzić na domowników nieszczęście.

Czytaj również:

Zobacz także: 

Przemysław Białkowski podcast: PająkiSCP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas