Autobusy wodorowe w Chełmie. Dostarczono pierwszych pięć pojazdów
Do Chełma dostarczono pierwszych pięć autobusów wodorowych NesoBus od Grupy Polsat Plus i ZE PAK. Łącznie na wyposażeniu Chełmskich Linii Autobusowych jeszcze w tym roku znajdzie się 26 takich pojazdów.

Autobusy zaprezentowano podczas konferencji prasowej, która odbyła się w czwartek w Kumowej Dolinie w Chełmie. Pojazdy wyjadą na ulice w najbliższych dniach, póki co trwają jeszcze przejazdy testowe, podczas których kierowcy zapoznają się z obsługą autobusów wodorowych.
Chełm będzie miał 26 autobusów wodorowych
Kolejne NesoBusy zostaną dostarczone do Chełma w czerwcu. Jesienią Chełmskie Linie Autobusowe będą dysponować wszystkimi 26 zamówionymi pojazdami.
"Krok po kroku zmieniamy komunikację miejską w Chełmie. Obecnie jest ona bezpłatna, a niebawem, dzięki nowej flocie, będzie także bardzo nowoczesna" - mówił podczas konferencji prasowej Jakub Banaszek, prezydent Chełma.
To kolejne miasto w Polsce, które inwestuje w najnowsze rozwiązania transportu miejskiego w trosce nie tylko o komfort i wygodę swoich mieszkańców, ale także ich zdrowie.
Samochody i autobusy jeżdżące na wodór emitują z rury wydechowej jedynie parę wodną. Nie emitują spalin i trujących substancji - CO2, tlenków azotu i pyłów - a dodatkowo oczyszczają powietrze.

Polskie NesoBusy podbijają kolejne miasta
"Perspektywiczna postawa władz miast powoduje, że coraz szybciej przechodzimy na zeromisyjny, przyjazny środowisku i mieszkańcom transport" - powiedział podczas konferencji w Chełmie Maciej Nietopiel, Prezes Zarządu PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy.
NesoBusy, z których już w najbliższych dniach będą mogli korzystać mieszkańcy Chełma w ramach bezpłatnej komunikacji miejskiej, produkowane są przez polską spółkę PAK-PCE Polski Autobus Wodorowy z Grupy Polsat Plus we własnej fabryce w Świdniku.
Autobusy wodorowe będą tankowane na mobilnej, kontenerowej stacji zlokalizowanej przy ul. Chemicznej w Chełmie. Dostawcą paliwa wodorowego jest firma PAK-PCE z Grupy Polsat Plus. Grupa Polsat Plus produkuje zielony wodór we własnej elektrolizerni w Koninie. Spełnia on międzynarodowe normy czystości wodoru do ogniw paliwowych w samochodach osobowych, autobusach i samochodach dostawczych.
Fabryka autobusów wodorowych w Świdniku wyprodukowała i dostarczyła dotychczas łącznie 40 NesoBusów dla Rybnika (20 sztuk), Gdańska (10 sztuk), Konina (5 sztuk) i Chełma (5 sztuk), a zakontraktowanych bądź w realizacji jest kolejnych 50 autobusów dla różnych miast. Testowo mogli z nich korzystać mieszkańcy także wielu innych miast, np. Warszawy, Wrocławia, Szczecina czy Lublina.