Węglowy problem nowego prezydenta USA

Emisje dwutlenku węgla w pierwszym roku rządów Joe Bidena będą najwyższe od dziesięcioleci.

Joe Biden
Joe BidenAFP
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Ważnymi elementami programu wyborczego prezydenta elekta było ograniczenie emisji CO2 oraz odejście od węgla w energetyce. Tymczasem z opublikowanych właśnie prognoz federalnej Administracji Informacji Energii wynika, że do amerykańskich elektrowni trafi w tym roku około 546 mln ton węgla. To o 23 proc. więcej niż w 2020 r. Jednocześnie większy popyt na paliwa kopalne ma spowodować wzrost emisji o 287 mln ton, co oznacza najszybszy roczny wzrost od lat 70.

Z prognoz wynika, że w najbliższym czasie węgiel zyska przewagę na rynku z powodu wzrostu cen gazu ziemnego. Cena amerykańskiego gazu z dostawą w przyszłym roku wzrosła w wyniku spadku dostaw spowodowanych ograniczeniami w wierceniach.

Agencja Bloomberg twierdzi, że te prognozy odzwierciedlają sytuację na rynku i plany związane z wychodzeniem z koronawirusowego kryzysu, a nie z nową amerykańską polityką energetyczną i poprawa sytuacji amerykańskiej branży węglowej będzie krótkotrwała. Już dziś cały sektor ma poważne problemy, bo przedsiębiorstwa użyteczności publicznej i niezależne grupy energetyczne coraz częściej wybierają energię gazową, słoneczną i wiatrową.

S&P Global Platts szacuje, że w ciągu ubiegłej dekady prawie 100 gigawatów mocy wytwórczych opalanych węglem zostało wycofanych z eksploatacji, a kolejne takie zamknięcia są w planach. Nawet największa prywatna firma węglowa świata Peabody Energy ostrzegła niedawno niedawno, że może zbankrutować, jeśli cena węgla nadal będzie spadać.

Poprzednia amerykańska administracja, w której Biden był wiceprezydentem, wprowadziły serię regulacji ograniczających wykorzystywanie najbrudniejszego z paliw kopalnych. Teraz prezydent elekt zobowiązał się do wyeliminowania emisji CO2 z sektora energetycznego do 2035 r. i przeznaczenia 2 bln dol. w ciągu czterech lat na projekty, takie jak wielkoskalowe farmy słoneczne i morskie farmy wiatrowe.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas