Znaleźli nowego, zaskakującego tyranozaura. Naukowcy rozkładają ręce
Wiemy już, że tyranozaury nie ograniczały się do jednego, najbardziej znanego gatunku, jakim jest t-rex ze Stanów Zjednoczonych. Wiemy, że zamieszkiwały inne kontynenty i miały rozmaite rozmiary. Nowy tyranozaur z Meksyku zaskoczył jednak wszystkich. Wygląda niemal jak hybryda.
Hybrydą oczywiście nie jest, aczkolwiek naukowcy nadali mu status incertae sedis. Po polsku znaczy to "pozycja niepewna" i rzeczywiście nie do końca wiemy, co sądzić o tym drapieżniku wykopanym w Coahuila w Meksyku.
Tyranozaur wykopany w Meksyku zaskoczył naukowców
Nazwano go Labocania anomala, a już słowo anomala wskazuje na nietypowość tego zwierzęcia, które zamieszkiwało Meksyk ok. 72 mln lat temu. To późna kreda, zatem czas, gdy tyranozaury rozwinęły się już bardzo, osiągnęły spore rozmiary.
Stawały się szczytowymi drapieżnikami świata w miejsce dawnych dwunożnych teropodów, takich jak allozaury. Nie było wtedy jeszcze słynnego t-rexa - ten gatunek pojawił się 68 mln lat temu, ale na świecie polowało wiele innych tyranozaurów rozmaitej wielkości.
Czytaj więcej o tyranozaurach:
Labocania mierzyła 6 metrów.Dzisiaj to rozmiary słonia afrykańskiego, ale wtedy, w świecie dinozaurów, była drapieżnikiem raczej średniej wielkości i jednym z mniejszych tyranozaurów późnej kredy. Dla porównania: t-rex mierzył dwa razy więcej, 13 metrów.
Nie w tym rzecz jednak. Rozmiary labokanii nie są główną osobliwością najnowszego znaleziska z Meksyku. Istotniejsza jest budowa kości tego zwierzęcia. Zawierają one bowiem cechy nie tylko typowe dla tyranozaurów, ale również innych drapieżnych dinozaurów, jak allozaury i abelizaury.
Zwierzę było najbliżej spokrewnione z wczesnymi tyranozaurami, takimi jak Teratophoneus - 6-metrowym drapieżnikiem sprzed 76 mln lat, znalezionym w stanie Utah w USA.
Meksykański tyranozaur zdumiewa, bowiem łączy w sobie cechy anatomiczne innych drapieżnych teropodów z wcześniejszych epok. Nie musi to oznaczać pokrewieństwa z nimi, może to być efekt konwergencji. Ona świadczyłaby o tym, że tyranozaury na początku późnej kredy, czyli między 100 a 85 mln lat, rozwijały się słabo i powoli.Jako nieduże drapieżniki pozostawały w cieniu innych.
Ok. 83 mln lat temu nastąpił jednak zwrot i zaczął się gwałtowny rozwój tej grupy mięsożerców, którzy niebawem stali się dominujący w świecie. Tyranozaury stworzyły wiele form i rozmiarów, a ich różnorodność w późnej kredzie, między 80 a 66 mln lat, jest porażająca.
Akurat Labocania była w swoich czasach ważnym drapieżnikiem kontynentu zwanego Laramidia. Istniał on w zachodniej części dzisiejszej Ameryki Północnej, ciągnął się mniej więcej od obecnej Alaski po Meksyk właśnie. Był długi i wąski, niczym obecne Chile. Od innych kontynentów na terenie obecnej Ameryki Północnej, takich jak Appalachia, oddzielało je wielkie Morze Środkowego Zachodu. I to tam mieszkał i polował nowy tyranozaur.