W Moskwie pojawiły się wyjątkowo duże szczury. To inteligentni przybysze z Chin

Gryzonie o dużych rozmiarach pojawiły się w stolicy Rosji i Petersburgu. Rosyjski biolog poinformował, że szczury trafiły tu z krajów azjatyckich, najprawdopodobniej z Chin. Zwierzęta szukają w Rosji jedzenia i schronienia, a ponadto są szczególnie bystre.

Szczury z Azji podróżowały do Rosji najprawdopodobniej na pokładzie statku
Szczury z Azji podróżowały do Rosji najprawdopodobniej na pokładzie statkuFrédéric Soltan/Corbis Getty Images

W stolicy Rosji podobnie jak w innych miastach świata obok ludzi mieszkają także gryzonie. Szczury, choć nie należą do zwierząt powszechnie lubianych i są masowo tępione przez ludzi, w niektórych miejscach, są szanowane, a nawet wielbione. Jest tak np. w Świątyni Karni Maty w Indiach zwanej Świątynią Szczurów.

Zamieszkujące okolice świątyni gryzonie nie są jednak duże jak te, które pojawiły się w Rosji, choć najprawdopodobniej pochodzą z tego samego kontynentu.

Szczury z Chin mogą być duże, ale nie będą rosły wiecznie. Trucizny i pułapki są skuteczne, ale to nie wystarczy. Należy ograniczyć im możliwość dostępu do żywności, aby całkowicie się ich pozbyć.
Paweł Glazkow dla portalu news.ru

Chińskie szczury w Rosji

Mieszkańcy Moskwy są od niedawna świadkami obecności szczurów, których rozmiary mogą zadziwiać. Zdjęcia i nagrania zwierząt trafiły do sieci, a następnie do rosyjskich mediów i wywołały falę komentarzy. Gryzonie mają pojawiać się na osiedlach mieszkalnych - informuje portal news.ru. 

W związku ze sprawą gryzoni głos w rosyjskich mediach zabrał biolog Paweł Głazkow. Stwierdził, że wyjątkowo duże okazy szczurów są silnymi i wytrwałymi przybyszami z Chin. Wyróżnia je wytrwałość i inteligencja.

Na łamach portalu news.ru Głazkow wyjaśnił, że gryzonie wyszły na zewnątrz z powodu panującego chłodu - w Moskwie nadal jest śnieg. Zwierzęta szukają możliwości ogrzania się oraz pożywienia. Zwierzęta miały grasować też w Petersburgu i zamieszkiwać w domach i piwnicach mieszkańców miasta. W portalu news.ru pojawiły się zdjęcia przedstawiające gryzonia grasującego w śniegu.

Gryzonie są bardzo inteligentne

Obecność szczurów w Moskwie i w całej Rosji nie jest dla nikogo zaskakująca. Szczury obecnie znajdujące w Europie docierały na kontynent właśnie z Azji, a szczególnie podróżowały drogą morską na statkach.

Głazkow dodaje, że chińskie szczury według Rosjan są bardzo bystre i przebiegłe, w wyniku czego wyparły słabsze zwierzęta. Według biologa gryzonie przestaną rosnąć wtedy, gdy skończy się im pożywienie.

"Szczury z Chin mogą być duże, ale nie będą rosły wiecznie. Trucizny i pułapki skuteczne, ale to nie wystarczy. Należy ograniczyć im możliwość dostępu do żywności, aby całkowicie się ich pozbyć" - podsumowuje rosyjski biolog.

Miłosne zwyczaje zwierząt. Nie tylko na walentynkiPolsat NewsPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas