Unia Europejska emituje więcej CO2. Polska wykorzystała kryzys
O 6 proc. zwiększyła się emisja gazów cieplarnianych w UE w trzecim kwartale 2021 roku w porównaniu z podobnym okresem 2020 roku. Bruksela uspokaja jednak, że neutralność klimatyczna Unii w 2050 roku jest osiągalna. Kryzys gazowy sprawił, że kraje członkowskie wróciły do energetyki konwencjonalnej, na czym korzysta bazująca na węglu Polska.
- Emisje CO2 krajów Unii Europejskiej zwiększyły się o 6 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.
- Przyczyną jest prawdopodobnie kryzys gazowy. Skorzystała na tym Polska, bo do łask wrócił węgiel.
- Zwiększony eksport energii z Polski nie potrwa jednak długo - ocenia "Rzeczpospolita".
Jak podaje "Rzeczpospolita", przyczyną wzrostu emisji gazów cieplarnianych w Unii stał się przede wszystkim kryzys gazowy, w związku z czym gospodarki Europy wróciły do tańszego węgla.
Polska korzysta z sytuacji na rynku energii w UE
"Paradoksalnie Polska na tym skorzystała: od sierpnia jesteśmy eksporterem energii netto, co pozwala krajowym spółkom energetycznym wykazywać się miliardowymi zyskami. Ale w chwili, gdy gaz potanieje, znów znajdziemy się na cenzurowanym" - ocenia "Rzeczpospolita".
Stanie się tak, gdyż - jak zauważa gazeta - "w emisjach CO2 jesteśmy potęgą: więcej gazów cieplarnianych per capita emituje w Europie tylko Dania, a ilościowo - tylko Niemcy".
"Gdy ponownie zacznie się wycenianie śladu węglowego, naszą konwencjonalną energetykę Europa będzie obchodzić szerokim łukiem" - czytamy w "Rzeczpospolitej".