Turcja kupowała węgiel z okupowanych przez Rosję regionów Ukrainy
Oprac.: Jakub Wojajczyk
W tym roku do Turcji - kraju członkowskiego NATO - z regionów Ukrainy okupowanych przez Rosję wyeksportowano węgiel wart co najmniej 14,3 mln dolarów - podaje agencja Reuters. Dziennikarze dotarli do rosyjskich dokumentów celnych.
Między lutym a czerwcem 2023 r. do Turcji dotarło ok. 160,4 tys. ton węgla pochodzącego z zajętych przez Rosję obwodów donieckiego i ługańskiego w Ukrainie - wskazują dane. Trzech producentów widniejących w dokumentach celnych potwierdziło agencji Reuters, że eksportowało w tym czasie węgiel z dwóch regionów Ukrainy do Turcji.
Turcja popiera Ukrainę, a jednocześnie kupuje węgiel od Rosji
W przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej, Turcja nie ograniczyła wymiany handlowej z Rosją i regionami, które Moskwa kontroluje w Ukrainie. USA ostrzegły przedsiębiorstwa, aby nie pomagały Rosji i nie omijały sankcji.
Turcja - kraj członkowski NATO, który wspiera Kijów - od czasu inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 r. wielokrotnie popierał terytorialną niezależność Ukrainy. Władze Turcji m.in. pomagały Ukraińcom w eksporcie zboża przez Morze Czarne.
Tureckie ministerstwo ds. handlu i służby celne nie odpowiedziały na prośby o komentarz przesłane przez dziennikarzy.
Dane dotyczące eksportu węgla z okupowanej Ukrainy wskazują, że od lutego do czerwca surowiec wysyłało do Turcji co najmniej 10 przedsiębiorstw. W tym okresie Ankara była głównym odbiorcą węgla z okupowanych regionów - trafiało do niej 95 proc. eksportu.
Rośnie zużycie węgla i import z okupowanej Ukrainy
Sprzedawcy węgla mają zarejestrowaną działalność w Rosji i na terenie okupowanych terenów w Ukrainie. Firmy zarejestrowano w Hong Kongu, Zjednoczonych Emiratach Arabskich i rajach podatkowych, takich jak Brytyjskie Wyspy Dziewicze czy Belize.
Na liście nie było firm tureckich. Nie udało się ustalić, które przedsiębiorstwa kupowały węgiel ani kto ostatecznie z niego korzystał.
Turcja, wbrew wysiłkom innych krajów, pozostaje dużym konsumentem i importerem węgla. Jego zużycie w produkcji energii w kraju cały czas rośnie. Tylko w pierwszej połowie tego roku Turcja wyprodukowała z importowanego węgla 31,5 mln MWh energii. To aż o ¼ więcej niż w tym samym okresie w 2022 r. Kraje Europy starają się zmniejszać swoje zużycie węgla oraz uniezależniać się od surowców z Rosji.