Tradycji stało się zadość. J. Biden ułaskawił dwa indyki. Aktywiści apelują

Joe Biden po raz ostatni jako prezydent Stanów Zjednoczonych "ułaskawił" dwa indyki przed Świętem Dziękczynienia. Tradycja ta jest praktykowana w Stanach Zjednoczonych od 35 lat.

Joe Biden "ułaskawił" dwa indyki z fermy hodowlanej
Joe Biden "ułaskawił" dwa indyki z fermy hodowlanejSusan Walsh/Associated Press/East NewsEast News

Prezydent USA Joe Biden oficjalnie darował życie dwóm indykom. To coroczna tradycja odbywająca się przed Świętem Dziękczynienia. Zwyczaj "ułaskawiania" indyków w Białym Domu zapoczątkował w 1989 r. George Bush senior.

Akt łaski wobec indyków przed Świętem Dziękczynienia w USA

Jednak pierwszym prezydentem Stanów Zjednoczonych, który uchronił indyka przed śmiercią, mógł być Abraham Lincoln, który w 1863 r. na prośbę syna nie zabił ptaka przed Bożym Narodzeniem.

"Ułaskawione" przez Joe Bidena ptaki to Peach ("Brzoskwinia") i Blossom ("Kwiat") z Minnesoty. Prezes stowarzyszenia National Turkey Federation John Zimmerman, który wyhodował oba indyki relacjonuje, że były one specjalnie przygotowywane do występów przed kamerami.

Dzień przed ceremonią indyki spędziły w luksusowym hotelu Willard pod Białym Domem. Joe Biden stwierdził, że Peach lubi biegi narciarskie, a Blossom lubi jeść ser i oglądać boks. Ptaki urodziły się na farmie, gdzie wyhodowano już ok. 4 mln indyków.

Biden ułaskawił indyki podczas poniedziałkowej ceremonii w południowym ogrodzie Białego Domu, w której uczestniczyło 2,5 tys. osób.

Biorąc pod uwagę wasz temperament oraz zaangażowanie w to, by być produktywnymi członkami społeczeństwa, niniejszym ułaskawiam was, Peach i Blossom
powiedział Joe Biden, prezydent USA

Prezydent nie taki łaskawy

Obrońcy praw zwierząt nie kryją jednak oburzenia corocznie odbywającym się "aktem łaski" w Białym Domu. Uważają, że hodowla na masową skalę jest związana z wyzyskiem i okrucieństwem.

Organizacja People for the Ethical Treatment of Animals (PETA) jak co roku zaapelowała do Joe Bidena o rezygnację z tej tradycji. Według PETA tradycyjne ułaskawianie jest ukłonem w kierunku przemysłowych hodowców indyków. W liście do prezydenta ISA prezeska PETA Ingrid Newkirk napisała, że rytuał pod pałacem prezydenckim reklamuje i promuje hodowlę zwierząt na mięso.

Rzecznik prasowy federacji indyków Alex Davidson nie odniósł się podczas ceremonii w Białym Domu do zarzutów organizacji.

Indyki to bardzo inteligentne i wrażliwe ptaki. Potrafią zapamiętać dokładne szczegóły terenu nawet po roku nieobecności, mają też inteligencję emocjonalną - tworzą trwałe więzi społeczne, okazują uczucia, a nawet mruczą, gdy czują się zadowolone i pocieszone.

Skóra na głowie indyka i ta znajdująca się pod gardłem mogą zmieniać kolory, począwszy od bieli, przez czerwień i błękit. Zmiana koloru na częściach ciała indyka wyraża jego stres, podekscytowanie lub spokój.

300 r.p.n.e. indyki były symbolicznymi i czczonymi ptakami. Ówczesne obrazy religijne Majów przedstawiały zwierzęta jako boskie stworzenia, które reprezentowały nieziemski wymiar.

Zakaz hodowli klatkowej na terenie Unii Europejskiej. Kto go opóźnia?INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas