Mniej oskubanych gęsi. H&M kończy z ptasim puchem, ma lepszy pomysł

Gigant modowy H&M ogłosił, że nie będzie więcej pozyskiwał ptasiego puchu do szycia swoich nowych ubrań i kołder. Obrońcy zwierząt z organizacji PETA są zadowoleni z decyzji jednego z największych sprzedawców odzieży na świecie. Uważają, że w ślad za szwedzkim przedsiębiorcom powinny pójść inne światowe marki.

Według organizacji PETA skubanie piór jest niezwykle bolesne dla ptaków. W teorii proces ten ma przebiegać bez stresu i bólu
Według organizacji PETA skubanie piór jest niezwykle bolesne dla ptaków. W teorii proces ten ma przebiegać bez stresu i bólu123RF/PICSEL

H&M oświadczył, że do końca 2025 r. (a nawet wcześniej) zrezygnuje z pozyskiwania puchu i pierza. Do tej pory piórami ptaków wypełniane były kurtki, kołdry i poduszki, ale szwedzkie przedsiębiorstwo zmienia strategię. Zamierza używać jedynie puchu syntetycznego lub pochodzącego z recyklingu.

H&M nie przyczyni się do skubania gęsi

O pilną rezygnację z puchu i pierza od lat walczyła amerykańska organizacja prozwierzęca PETA. Razem z ambasadorami, na czele z aktorem Joaquinem Phoenixem, PETA alarmowała, że kaczki i gęsi cierpią z powodu dochodowego przemysłu.

Przedstawiciele organizacji manifestowali w ostatnich latach w sklepach H&M na całym świecie i zebrali ponad 150 tys. podpisów osób opowiadających się przeciwko pozyskiwaniu puchu z ptaków.

H&M we współpracy z prozwierzęcą organizacją wyprodukował już wegański puch wykonany z dzikorosnących kwiatów. Kolekcja „Co-Exist Story” obejmowała również inne materiały roślinne pozyskiwane w zrównoważony sposób, np. "skórę" wykonaną ze skórek winogron oraz nylon wytwarzany z odpadów, takich jak sieci rybackie i skrawki tkanin.

PETA apeluje do wszystkich przedstawicieli branży modowej oraz producentów kołder i poduszek o wycofanie się z "okrutnego przemysłu", jakim jest pozyskanie puchu i pierza ptaków.

Według organizacji skubanie piór jest niezwykle bolesne dla ptaków i powoduje cierpienie wynikające także z unieruchomienia. PETA zaznacza, że oskubane ptaki są zabijane wkrótce po oskubaniu na potrzeby przemysłu mięsnego.

Organizacja zwraca uwagę, że przemysł puchu wspiera producentów pasztetu foie gras, którzy często zwiększają swoje zyski, sprzedając pióra kaczek i gęsi karmionych na siłę.

Puch z martwej lub żywej kaczki

Puch to miękkie i delikatne piórka, które znajdują się pod zewnętrzną warstwą kaczek i gęsi. Pierze to pióra bardziej sztywne i twardsze.

Pióra gęsi i kaczek są pozyskiwane na dwa sposoby: od martwych zwierząt lub uzyskane naturalnie poprzez usuwanie tylko dojrzałych piór, w okresie pierzenia, bez powodowania uszkodzenia tkanek (tzw. podskub). W teorii skubanie piór ma odbywać się bez bólu i cierpienia. Firmy, którym zależy na etycznej modzie, używają puchu, który posiada certyfikat potwierdzający "zrównoważone pozyskanie", co powinno wiązać się z dobrem ptaków.

Pióra gęsi i kaczek są pozyskiwane na dwa sposoby: od martwych zwierząt lub uzyskane naturalnie poprzez usuwanie tylko dojrzałych piórEast News

Jak przebiega proces pozyskania puchu? "Gęsi należy podskubywać tylko wówczas, kiedy naturalnie zmieniają upierzenie. Pióra dojrzałe i wyrośnięte wyróżnia zamknięta ssawka na końcu dutki, w której nie są widoczne ślady płynów i krwi. Stopka stosiny tkwi luźno w torebce skórnej i daje się łatwo usunąć, bez uszkodzenia skóry i sprawiania bólu ptakowi. W takiej fazie pióro i puch są gotowe do naturalnego wypadnięcia lub ręcznego usunięcia ze skóry bez bólu i uszkodzeń skóry" - podaje Główny Lekarz Weterynarii.

Skubanie gęsi jest w Polsce niedozwolone i nosi znamiona znęcania się nad zwierzętami. 

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas