Szwajcarzy zagłosują za zniesieniem przemysłowej hodowli zwierząt

Szwajcaria przejdzie do historii za sprawą pierwszego na świecie głosowania w sprawie zakazu przemysłowej hodowli zwierząt. To społeczeństwo zdecyduje, jak zwierzęta hodowlane będą traktowane w kraju.

Krowy w szwajcarskich Alpach
Krowy w szwajcarskich AlpachGetty Images

Głosowanie w sprawie wprowadzenia zakazu hodowli przemysłowej odbędzie się 25 września. Szwajcarzy będą mogli zagłosować za lub przeciw wprowadzeniu bardziej rygorystycznych ograniczeń dotyczących utrzymywania i zabijania zwierząt. To pierwsza taka sytuacja na świecie.

Mniej okrucieństwa

Jeśli opinia publiczna zagłosuje za zakazem, rząd federalny będzie musiał zaostrzyć przepisy dotyczące hodowania zwierząt gospodarskich. Wprowadzone zostałyby również bardziej rygorystyczne zasady dotyczące opieki nad nimi, dostępu do pastwisk, liczebności stada w zagrodach i formy samego uboju.

W ramach tych ograniczeń gospodarstwa hodowlane musiałyby przynajmniej spełniać standardy Bio Suisse, szwajcarskiego stowarzyszenia rolnictwa ekologicznego. Jego celem jest promowanie przyjaznych środowisku i zwierzętom praktyk rolniczych.

Polityka dla ludzi i zwierząt

Organizacja Sentience Politics od 2016 r. dąży do zmian dotychczasowych form hodowli przemysłowej. Jeden z głównych przedstawicieli grupy, Philipp Ryf przyznaje, że hodowla zwierząt jest jednym z głównych problemów naszych czasów. "Jej czas nadszedł" - dodaje.

"Jeśli nowe prawo zostanie przyjęte, znacznie poprawi się życie ponad 80 mln zwierząt hodowanych każdego roku na żywność w Szwajcarii. Najprawdopodobniej również znacznie zmniejszy się ta liczba, co jest niezwykle korzystne dla środowiska i naszego zdrowia" - twierdzi Ryf.

Krowy w oborzeGetty Images

Organizacje prozwierzęce, ale i światowe media dostrzegają w szwajcarskim głosowaniu bezprecedensową szansę na zmianę korzystną dla milionów zwierząt, jak i ludzi i poprawy klimatu.

Zwierzęta na farmach przemysłowych nie mają lekko. Często pozbawione są dostępu do światła dziennego,żyją w klatkach lub ogromnym ścisku. Są niedożywione i umierają z powodu rozmaitych chorób.

Szwajcaria posiada obecnie jedne z "najlepszych" przepisów dotyczących dobrostanu zwierząt na świecie. W głosowaniu publicznym z 1978 r. 80 proc. społęczeństwa zaaprobowało ustawę o dobrostanie zwierząt. W 1992 r. Szwajcaria stała się pierwszym krajem, który uznał zwierzęta w konstytucji. Jednak obraz, jaki widzą konsumenci np. na reklamach mleka i mięsa, często nadal odbiega od rzeczywistości.

Wciąż jest wiele do zrobienia. 

Czapla biała, żołna, a nawet pelikan. Ciepłolubne ptaki pokochały PolskęCzysta PolskaPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas