Setki prywatnych samolotów podczas szczytu klimatycznego. W sieci zawrzało

W mediach społecznościowych pojawiły się wpisy krytykujące postawę delegatów szczytu klimatycznego, którzy na COP27 przylecieli prywatnymi odrzutowcami. Emisje z lotnictwa są jedną z przyczyn pogłębiania się katastrofy klimatycznej.

article cover
Agencja FORUM
Światowi liderzy są krytykowani przez to, że wielu z nich na szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie poleciało prywatnymi samolotami, które emitują dużo więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na pasażera niż komercyjne loty
Światowi liderzy są krytykowani przez to, że wielu z nich na szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie poleciało prywatnymi samolotami, które emitują dużo więcej zanieczyszczeń w przeliczeniu na pasażera niż komercyjne lotyMaged Helal/U.S. Embassy/Zuma PressAgencja FORUM

W internecie publikowane są w ostatnich dniach różne dane na temat dokładnej liczby prywatnych samolotów, które miały być wykorzystywane przez delegatów w celu dotarcia na szczyt klimatyczny COP27 w Egipcie.

Na dodatek raport organizacji "Climate Action Against Disinformation" pokazuje, że krytycy szczytu COP27 w internecie najczęściej wskazują na hipokryzję i elitaryzm uczestników wydarzenia.

Prywatne odrzutowce uczestników szczytu COP27. Ile ich jest?

Dokładna liczba odrzutowców wykorzystanych przez delegatów szczytu COP27 nie jest znana. Jedne źródła mówiły, że jest to nawet 400 samolotów, co potwierdziły dane z Egiptu. Na internetowych radarach lotów nie stwierdzono aż tylu lotów, ale wiele prywatnych odrzutowców nie jest przez nie rejestrowanych.

"W ciągu ostatnich kilku dni w Egipcie wylądowało ponad 400 prywatnych odrzutowców" - powiedziała osoba związana z egipskimi służbami kontroli lotów agencji AFP. "Przed szczytem COP27 odbyło się spotkanie, podczas którego władze spodziewające się tych odrzutowców postarały się o zapewnienie miejsca tym samolotom na lotniskach Szarm el-Szejk".

Podobną liczbę podał na wizji także Ahmed Moussa, prezenter związany z egipskim rządem. Mówił on w swoim programie, że na lotnisku w Szarm el-Szejk wylądowało przed COP27 ponad 300 prywatnych odrzutowców.

To nie pierwszy raz

Podobna krytyka spotkała uczestników szczytu COP26, który odbył się w 2021 r. w Glasgow. W zależności od źródła, liczba prywatnych odrzutowców, z których korzystali delegaci wahała się od 200 do 400.

Prywatne loty generują w przeliczeniu na osobę znacznie więcej emisji dwutlenku węgla odpowiadających za globalne ocieplenie niż zwykłe loty pasażerskie. Ekolodzy szacują, że prywatny odrzutowiec to od pięciu do nawet czternastu razy więcej emisji na osobę niż zwykły pasażerski samolot komercyjnych linii lotniczych.

Źródła: Interia, AFP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas