Wzrost skali chorób zakaźnych. Wojna i zmiany klimatu pogłębiają problem

Globalne ocieplenie zwiększa liczbę zachorowań na malarię - mówi dyrektor wykonawczy największego na świecie funduszu zdrowia na rzecz walki z AIDS, gruźlicą i malarią.

Powodzie przyczyniają się do wzrostu liczebności komarów
Powodzie przyczyniają się do wzrostu liczebności komarówSoumyabrata Roy/NurPhotoGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Rozmowom na temat wpływu zmian klimatu towarzyszą od dawna ostrzeżenia o wzroście skali chorób zakaźnych. Ogromny przyrost zachorowań na malarię następuje zwłaszcza tam, gdzie pojawiają się powodzie, a nienaturalny poziom wody utrzymuje się przez długi czas. Zjawisko to było widoczne w zeszłym roku w Pakistanie i Mozambiku, które doświadczyły ogromnych klęsk żywiołowych.

Peter Sands, dyrektor wykonawczy Światowego Funduszu na rzecz Walki z AIDS, gruźlicą i malarią mówi, że ekstremalne zjawiska pogodowe prowadzą do fal chorób zakaźnych, takich jak malaria. Sands przypomniał, że walka z ociepleniem klimatu powinna zainteresować świat biznesu. Mówił o tym na corocznym wydarzeniu Światowym Forum Ekonomicznym (WEF) w Davos.

Wzrost ekstremalnych zjawisk pogodowych, takich jak powodzie prowadzi do wzrostu liczebności komarów. Konsekwencje plag owadów są niebezpieczne zwłaszcza dla biedniejszych społeczeństw. Peter Sands mówi ponadto, że zmiany klimatu zmieniają również "geografię komarów". Z powodu zmiennych temperatur owady pojawiają się na coraz większych obszarach.Wojna

Dyrektor organizacji dodał, że nie tylko zmiany klimatu przyczyniły się w ostatnim czasie do wzrostu chorób zakaźnych na świecie. Dodał, że wojna na Ukrainie doprowadziła do nasilenia się choroby AIDS i gruźlicy. W krajach o średnich dochodach, takich jak Indie, Pakistan i Indonezja, liczba zachorowań na gruźlicę wśród najuboższych populacji również rośnie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas