Przetestowali tuńczyka sprzedawanego w Europie. Alarmujący poziom rtęci

Tuńczyk sprzedawany w europejskich sklepach może zawierać wysoce szkodliwe poziomy rtęci. Organizacja Bloom donosi, że kontrole tych produktów w Europie nie są wystarczające. Działacze twierdzą, że z rynku powinna zniknąć nawet połowa tego typu produktów.

Popyt na tuńczyki powoduje, że ich populacja spada
Popyt na tuńczyki powoduje, że ich populacja spada123RF/PICSEL

Francuska organizacja Bloom działająca na rzecz środowiska morskiego oddała do badań laboratoryjnych niemal 150 puszek tuńczyka sprzedawanego w różnych krajach Europy (Anglia, Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania).

Wyniki badań są niepokojące: w połowie testowanych produktów wykryto wyższe poziomy rtęci niż wynosi dopuszczalny limit (0,3 mg na kilogram). W jednym z produktów kupionych w Paryżu poziom rtęci wyniósł niemal 4 mg/kg.

Rtęć w puszkach tuńczyka

Wykazano, że w połowie produktów zawierających kawałki tuńczyka został przekroczony dopuszczalny poziom rtęci, co dowodzi, że ryby przed śmiercią były skażone tą substancją. Rtęć obecna w oceanach przenika do organizmów zwierząt w formie toksycznej metylortęci. Regularne przyjmowanie tej substancji stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzi.

"Ze względu na zagrożenia wynikające z regularnego spożywania rtęci, nawet w małych dawkach, wszystkie puszki przekraczające limit 0,3 mg/kg powinny zostać wycofane ze sprzedaży" - apeluje Bloom.

Tuńczyk może zawierać rtęć, bo morskie wody są coraz bardziej zanieczyszczone123RF/PICSEL

Zatrute ryby

Światowa Organizacja Zdrowia umieszcza rtęć wśród dziesięciu szkodliwych substancji chemicznych, takich jak azbest i arsen. Rtęć jest neurotoksyczna, tzn. wywiera niekorzystny wpływ na funkcje układu nerwowego i w przypadku przyjęcia dużej dawki może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku minut.

Działaczka francuskiej organizacji Julie Guterman jednoznacznie komentuje wyniki testów ryb: "Rtęć to silna neurotoksyna, której bardzo trudno pozbyć się z mózgu. "Właściciele zakładów przemysłowych mogą legalnie sprzedawać zanieczyszczone rtęcią produkty. Dawanie pozwolenia na sprzedaż takich produktów jest niewybaczalne i ma konsekwencje" - podsumowuje Guterman.

Tuńczyk błękitnopłetwy jest na liście zwierząt zagrożonych wyginięciem123RF/PICSEL

Zagrożony tuńczyk

Tuńczyk jest najlepiej sprzedającą się rybą w Europie. Ryby te są doskonałymi pływakami - szybciej od tuńczyka pływa jedynie włócznik (miecznik). Ciało tuńczyków wykazuje w czasie ruchu temperaturę o kilka stopni wyższą od temperatury ich otoczenia.

Tuńczyk błękitnopłetwy znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Pół kilograma tej ryby w Stanach Zjednoczonych kosztuje od 13 do 22 dolarów.

Wszystkie zasoby tuńczyka błękitnopłetwego są intensywnie eksploatowane, a jego rzeczywiste połowy są prawdopodobnie dużo wyższe niż te oficjalnie zadeklarowane
podaje WWF.
Czy na świecie zabraknie ryb? Zapotrzebowanie rośnieStowarzyszenie Program Czysta PolskaINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas