Przetestowali tuńczyka sprzedawanego w Europie. Alarmujący poziom rtęci
Tuńczyk sprzedawany w europejskich sklepach może zawierać wysoce szkodliwe poziomy rtęci. Organizacja Bloom donosi, że kontrole tych produktów w Europie nie są wystarczające. Działacze twierdzą, że z rynku powinna zniknąć nawet połowa tego typu produktów.
Francuska organizacja Bloom działająca na rzecz środowiska morskiego oddała do badań laboratoryjnych niemal 150 puszek tuńczyka sprzedawanego w różnych krajach Europy (Anglia, Niemcy, Włochy, Francja i Hiszpania).
Wyniki badań są niepokojące: w połowie testowanych produktów wykryto wyższe poziomy rtęci niż wynosi dopuszczalny limit (0,3 mg na kilogram). W jednym z produktów kupionych w Paryżu poziom rtęci wyniósł niemal 4 mg/kg.
Rtęć w puszkach tuńczyka
Wykazano, że w połowie produktów zawierających kawałki tuńczyka został przekroczony dopuszczalny poziom rtęci, co dowodzi, że ryby przed śmiercią były skażone tą substancją. Rtęć obecna w oceanach przenika do organizmów zwierząt w formie toksycznej metylortęci. Regularne przyjmowanie tej substancji stanowi znaczne zagrożenie dla zdrowia ludzi.
"Ze względu na zagrożenia wynikające z regularnego spożywania rtęci, nawet w małych dawkach, wszystkie puszki przekraczające limit 0,3 mg/kg powinny zostać wycofane ze sprzedaży" - apeluje Bloom.
Zatrute ryby
Światowa Organizacja Zdrowia umieszcza rtęć wśród dziesięciu szkodliwych substancji chemicznych, takich jak azbest i arsen. Rtęć jest neurotoksyczna, tzn. wywiera niekorzystny wpływ na funkcje układu nerwowego i w przypadku przyjęcia dużej dawki może doprowadzić do śmierci w ciągu kilku minut.
Działaczka francuskiej organizacji Julie Guterman jednoznacznie komentuje wyniki testów ryb: "Rtęć to silna neurotoksyna, której bardzo trudno pozbyć się z mózgu. "Właściciele zakładów przemysłowych mogą legalnie sprzedawać zanieczyszczone rtęcią produkty. Dawanie pozwolenia na sprzedaż takich produktów jest niewybaczalne i ma konsekwencje" - podsumowuje Guterman.
Zagrożony tuńczyk
Tuńczyk jest najlepiej sprzedającą się rybą w Europie. Ryby te są doskonałymi pływakami - szybciej od tuńczyka pływa jedynie włócznik (miecznik). Ciało tuńczyków wykazuje w czasie ruchu temperaturę o kilka stopni wyższą od temperatury ich otoczenia.
Tuńczyk błękitnopłetwy znajduje się na czerwonej liście gatunków zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody (IUCN). Pół kilograma tej ryby w Stanach Zjednoczonych kosztuje od 13 do 22 dolarów.
Wszystkie zasoby tuńczyka błękitnopłetwego są intensywnie eksploatowane, a jego rzeczywiste połowy są prawdopodobnie dużo wyższe niż te oficjalnie zadeklarowane