Prawdziwy czy sztuczny? Na tym produkcie oszukują najczęściej
Jedzenie, które wygląda idealnie, niekoniecznie jest prawdziwe. Jak się okazuje, na podium najczęściej podrabianej żywności znajdują się produkty płynne. Brytyjski dziennik "Daily Telegraph" analizuje, dlaczego akurat te produkty często są “oszukane”.
Najczęściej fałszowanymi produktami spożywczymi na świecie są miód, oliwa z oliwek i mleko. Dane te udostępnił Food Fraud Database, który publikuje informacje na temat oszustw związanych z żywnością. Z jakiego powodu na szczycie listy znalazł się miód i jak wygląda fałszowanie tego produktu?
Dlaczego producenci fałszują miód?
Powstaje z zebranego przez pszczoły nektaru kwiatowego lub ze spadzi. Świeżo zebrany miód jest gęsty, lepki, ale płynny. Jest zarazem najczęściej podrabianym produktem spożywczym.
Oszustwo na miód to problem złożony. Po pierwsze miód zawiera cukry, czyli glukozę i fruktozę, którym zawdzięcza słodycz. Dzięki temu, że pszczoły zbierają pyłki z różnych roślin, np. kwiatów lawendy czy nawłoci, w miodzie znajdują się minerały, enzymy i inne wartościowe substancje. Często zdarza się, że wytwórcy miodu dodają do i tak słodkiego produktu, syrop cukrowy i barwnik. Okazuje się, że praktyka ta jest legalna i wymaga jedynie umieszczenia informacji na etykiecie. W sklepach można dostać tzw. "sztuczny miód".
Każdemu, kto kupował miód, mogło zdarzyć się zjeść produkt gorszej jakości. Według raportu Food Fraud Database oryginalny produkt jest często mieszany z tańszym odpowiednikiem, co można wyczuć w smaku. Zamiast pełnowartościowego miodu konsument dostaje pozbawiony składników odżywczych produkt "miodopodobny".
Pszczoły i pestycydy
Dziennik "Daily Telegraph" skupia się nie tylko na samym miodzie, ale na jego producentkach, czyli pszczołach. Owady te, pomimo swojej kluczowej roli w ekosystemie, nie mają łatwo z człowiekiem. Zdarza się, że w sezonie są przewożone z miejsca na miejsce, aby zapylały kwiaty. Oprócz ciężkiej pracy, jaką wykonują pszczoły, muszą stykać się z chemikaliami, rozpylanymi na polach uprawnych. Pestycydy są zabójcze dla pszczół, a jeśli nie będzie tych owadów, zabraknie roślin uprawnych. Rośliny zapylają zarówno pszczoły miodne, jak i dzikie.
Owady mierzą się jeszcze z innymi przeszkodami. Do ciągłego zmniejszania różnorodności biologicznej prowadzą: agresywna polityka rolna oparta na monokulturze, a w związku z tym wspomniane stosowanie chemicznych nawozów, choroby oraz anomalia wywołane przez zmiany klimatu. Pszczoła nie ma łatwo - stres wywoływany zmianą naturalnych warunków do życia osłabia owady i naraża je jeszcze bardziej na utratę odporności.
Pszoły miodne konkurują też z pszczołami dzikimi, co może prowadzić do obniżania populacji owadów.