Pożar niedaleko stolicy Brazylii. Żywioł strawił 20 proc. bezcennego lasu
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Pożar wzniecony rzekomo przez podpalaczy spustoszył ogromny obszar Narodowego Lasu Brasilii. Kłęby dymu spowijały miasto przez 2 dni. Pożar udało się ugasić w środę, obecnie trwa szacowanie strat.
Jak podaje Reuters, pożar został wzniecony przez podpalaczy. Trwa śledztwo w tej sprawie. Ogień nieopodal stolicy Brazylii strawił 20 proc. lasu będącego pod ochroną.
W zeszłym roku region ten nie obfitował w opady deszczu, które przyszły z opóźnieniem i były o wiele słabsze - wszystko przez zjawisko El Nino. To, oraz zmiana klimatu, sprawiły, że obecnie lasy w Brazylii są szczególnie zagrożone pożarami.
Pożar spalił las pod ochroną
Narodowy Las Brasilii stracił 20 proc. powierzchni w wyniku ostatniego, niszczycielskiego pożaru. Całkowita powierzchnia Floresta Nacional de Brasilia to 5,6 tys. ha. Las znajduje się pod ochroną. Znajdują się w nim źródła, które dostarczają 70 proc. wody pitnej.
Za czasów rządów skrajnie prawicowego byłego prezydenta Jaira Bolsonaro w 2022 r. Narodowy Las Brasilii został wycięty w niemal 50 proc. Wszystko po to, by w jego miejscu powstały zabudowania miejskie. Ograniczono kontrole środowiskowe oraz pozwolono na gwałtowny wzrost wylesiania lasów deszczowych.
Pożar wybuchł w momencie kulminacyjnym pory suchej - wysokie temperatury pozwalają na szybkie rozprzestrzenianie się płomieni. Prowadzone jest postępowanie mające na celu odpowiedzieć na pytanie kto i w jakim celu podpalił Narodowy Las Brasilii.
Zobacz również:
W Brazylii jest tak sucho, że płoną nawet mokradła
Brazylia zmaga się z ekstremalnymi suszami. W efekcie wybucha mnóstwo pożarów.
Jak informowaliśmy liczba pożarów na terenach podmokłych Pantanal w Brazylii wzrosła w tym roku prawie dziesięciokrotnie, osiągając najwyższy poziom od 2020 r. Dane satelitarne brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) wykazały wzrost liczby pożarów aż o 980 proc.
Zagrożone są Mokradła Pantanal, o powierzchni niemal 160 km kw. Są one domem dla jaguarów, tapirów, kajmanów, anakond i mrówkojadów olbrzymich. Co roku ten obszar płonie. Zginęło łącznie 17 mln kręgowców, głównie węży. W ciągu jednego roku doszło do 22 tys. pożarów. Ich przyczyną była wielka susza w Brazylii.