Wycinał lasy Amazonii i zapłaci 50 mln dolarów. Zniszczenia są gigantyczne
Oprac.: Katarzyna Nowak
Hodowca zwierząt z Brazylii decyzją sądu musi zapłacić 50 milionów dolarów amerykańskich za masową wycinkę lasu deszczowego. Drzewa zostały wycięte, a ich miejscu utworzono pastwiska dla zwierząt hodowlanych. Rząd zapowiedział radykalne działania mające na celu powstrzymanie niszczycielskich wycinek.
Brazylijski Instytut Środowiska i Odnawialnych Zasobów Naturalnych (IBAMA) poinformował, że Dirceu Kruger zniszczył 5600 hektarów lasów w Boca do Acre i Lábrea w latach 2003-2016. Hodowca wyciął drzewa piłami łańcuchowymi i podpalił ziemię, a następnie zasadził trawę.
Zniszczył tysiące hektarów lasu deszczowego
Brazylijski hodowca został niedawno zobowiązany do zapłaty 50 mln dolarów. Mężczyzna doprowadził do ogromnego zniszczenia pierwotnych lasów deszczowych. Wszystko to, by znaleźć kolejne miejsce do wypasu zwierząt.
Kruger dopuścił się zniszczenia lasu na 5600 hektarach w amazońskich gminach Boca do Acre i Lábrea. Były to grunty publiczne należące do rządu federalnego i stanu Amazonas. Hodowca użył pił łańcuchowych i wykarczował całą roślinność, następnie wzniecił ogień, aby wypalić rośliny i następnie zasadził trawę. Tak stworzył kolejne pastwisko dla krów i innych zwierząt.
Zniszczenia, jakich dokonał Dirceu Kruger mają zostać częściowo naprawione, a koszty tego procesu ma pokryć sam Kruger. Ale nie wiadomo, jaka część bezcennego lasu będzie mogła zostać odtworzona.
Sprawę wielkiej wycinki prowadziła prokuratura generalna Brazylii i jest to największa jak dotąd sprawa cywilna wszczęta w kraju.
Oskarżony hodowca nie będzie mógł ponadto kupować pił łańcuchowych, traktorów i innych maszyn które mógłby wykorzystać w celu zniszczenia kolejnego lasu.
Wszyscy obserwują Brazylię
Brazylia stara się od niedawna zmniejszać skalę wylesiania lasów deszczowych. Na kraj zwrócone są oczy całego świata, ponieważ lasy deszczowe to unikatowe w skali świata ekosystemy. Legalne, jak i nielegalne wylesianie powoduje emisję gazów cieplarnianych i znacznie szkodzi bioróżnorodności biologicznej.
Przemysł mięsny dokłada w Brazylii znaczną cegiełkę do niszczenia naturalnych lasów i przyczynia się do pogłębiania kryzysu środowiskowego.
Według rządu Brazylii sprawa Krugera ma być symboliczną, a na pewno nie ostatnią interwencją w sprawie niszczenia bezcennych lasów. Poprzedni prezydent Brazylii doprowadził do nieodwracalnych szkód spowodowanych masową deforestacją.