Ogromne nasiona odkryte na Borneo. Naukowcy zaskoczeni, skąd się tu wzięły
Skamieniałości prehistorycznych nasion rośliny strączkowej wielkości limonek odkryto na Borneo. Odkrycie ogłoszono na łamach "International Journal of Plant Sciences". To sensacja paleontologiczna, która pozwala naświetlić ewolucję tego typu roślin.
Skamieniałości odkryte na Borneo należą do wymarłej rośliny strączkowej, spokrewnionej z kasztanowcem australijskim. Zdaniem naukowców z międzynarodowego zespołu można je zaliczyć do największych znanych skamieniałości prehistorycznych nasion.
Zobacz również:
Jantungspermum gunnellii to najstarsza wiarygodna skamieniałość rośliny strączkowej z Malezji. Dotychczas prastare rośliny strączkowe znajdowano jedynie w Nowym Świecie, najstarsze rośliny strączkowe pochodzą z Argentyny, Kolumbii i Kolorado (USA). Jak czytamy w opracowaniu badań, "Najwcześniejsze skamieniałości Papilionoideae — podrodziny obejmującej ok. 70 procent wszystkich żyjących gatunków roślin strączkowych — pochodzą z najpóźniejszego paleocenu Wyoming w USA". Nowe okazy z Borneo datowano na 34-40 mln lat. Pokrewieństwo z kasztanowcem australijskim sugeruje, że jego przodkowie migrowali do Australii z Azji, gdy Australia, po oderwaniu się od Antarktydy, zbliżyła się do kontynentu azjatyckiego.
To odkrycie po raz pierwszy dokumentuje na przykładzie roślinnych makroskamieniałości migrację roślin z Azji do Australii w czasie tektonicznej kolizji dwóch kontynentów. "Skamieniałości sugerują, że dawni przodkowie kasztanowca australijskiego migrowali do Australazji z południowo-wschodniej Azji podczas kolizji tektonicznej, a następnie wymarli na terenie Azji" - opisuje Edward Spagnuolo z Penn State University (USA).
Nasiona skamieniałej rośliny są ogromne. Według naukowców, jeżeli każde z nich miało do 4 cm długości, to znaczy że strąki rośliny Jantungspermum gunnellii znalezionejna Borneo mogły zwisać nawet na 1 metr.
Jak podkreśla, badania paleontologiczne w Indonezji są niezwykle utrudnione ze względu na klimat. Deszcze tropikalne i bujna roślinność, a także rolnictwo niszczą powierzchnię skał. Niewiele jest miejsc, gdzie można pozyskiwać skamieniałości.
źródło: PAP
Rosną aż miło. Co mamy na grządkach? [QUIZ]