Nowy wąż ukrywał się blisko ziemi świętej. "Brakujący fragment układanki"
Badaczom udało się opisać nowy gatunek węża zwany Rhynchocalamus hejazicus. Jak mówią, jest on "brakującym fragmentem układanki" w tym rozprzestrzenionym na terenie Azji i Afryki rodzaju gadów. Dotąd było wiadomo, że składa się on z pięciu gatunków, ale wygląda na to, że jest ich sześć.
Rhynchocalamus to rodzaj węży występujących w Rosji, Armenii, Azerbejdżanie, Turcji, Egipcie, Syrii, Izraelu, Jordanii, Arabii Saudyjskiej, Jemenie, Omanie, Iraku i Iranie.
Arabia Saudyjska. Nowy wąż odkryty w świętym regionie
Jak zauważają badacze, gatunki z tego rodzaju występują w znacznych odległościach od siebie. R. dayanae na przykład zasiedla głównie Izrael i Palestynę, a R. arabicus - położony aż prawie 3 tys. kilometrów dalej Oman.
Teraz jednak, niemal w połowie drogi między Palestyną a Omanem, odkryto kolejnego przedstawiciela rodzaju Rhynchocalamus. To R. hejazicus, który bierze swoją nazwę od gór Hidżazu w Arabii, gdzie go odnaleziono.
Region ten jest dla muzułmanów ziemią świętą, bowiem to właśnie tu znajdują się słynne miasta Mekka i Medyna o kluczowym znaczeniu religijnym dla islamu. To w Mekce miał urodzić się prorok Mahomet, a w Medynie został pochowany.
Jak udało się ustalić naukowcom, Rhynchocalamus hejazicus zasiedla przede wszystkim północno-zachodnią część tego regionu, który należy do Arabii Saudyjskiej. Niewykluczone, że zamieszkuje także pozostałą część kraju i Jordanię, preferując tereny górzyste, kamieniste i piaszczyste.
Wąż ten jest niewielki - osiąga ok. 20-30 centymetrów długości. Charakteryzują go głęboka, czerwona barwa grzbietu oraz czarny kołnierz i czarna głowa.