Wąż w Biedronce. Po supermarkecie pełzała żmija

Jakub Wojajczyk

Opracowanie Jakub Wojajczyk

Klienci sklepu Biedronka mogli się natknąć w poniedziałek na nietypowy widok. Do supermarketu wtargnął bowiem nietypowy gość. Choć - biorąc pod uwagę, że był to wąż - należałoby raczej napisać: wpełznął.

W miejscowości Boguszów-Gorce w sklepie sieci Biedronka niedawno znaleziono żmiję zygzakowatą
W miejscowości Boguszów-Gorce w sklepie sieci Biedronka niedawno znaleziono żmiję zygzakowatąBiedronka/OSP Gorcemateriały prasowe

W poniedziałek po godz. 17:00 strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Gorcach (woj. dolnośląskie) odpowiedzieli na nietypowe wezwanie. W jednym ze sklepów sieci Biedronka w mieście zauważono węża.

Dolnośląskie. Wąż w sklepie Biedronka

Jak się okazało, była to młoda żmija zygzakowata. Wąż pełzał w sklepie między lodówkami. Był niewielki - mierzył zaledwie ok. 10 centymetrów długości.

Mimo że wąż w sklepie mógł napędzić strachu klientom, to na szczęście został szybko złapany. Umieszczono go w plastikowym pojemniku, a następnie przetransportowano w bezpieczne miejsce i wypuszczono na wolność.

Żmija zygzakowata jest jadowita. To gatunek węża z rodziny żmijowatych (Viperidae). Ma zmienne ubarwienie, które może obejmować odcienie brązu, szarości, czerwieni i żółci. Na grzbiecie posiada charakterystyczny wzór w kształcie zygzaków.

Dorosłe osobniki osiągają zwykle długość do 80, maksymalnie 90 cm długości. Żmija zygzakowata jest czasami mylona z gniewoszem plamistym. Gniewosze są jednak wężami mniejszymi i mają inny wzór na grzbiecie. Gniewosz ma też okrągłe, a nie rozciągnięte pionowo źrenice. Ponadto, w przeciwieństwie do żmii zygzakowatej, ma odsłonięte łuski.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas