Nowe informacje ws. wybuchu wulkanu Tonga. Siła niczym kilka bomb
Oprac.: Katarzyna Nowak
Choć podwodny wulkan Hunga Tonga-Hunga Ha'apai wybuchł 15 stycznia 2022 roku, to ten naturalny kataklizm nadal spędza sen z powiek naukowcom. Nic dziwnego, bowiem erupcję zaliczono do jednej z największych w historii. Pojawiły się nowe informacje dotyczące tego przełomowego zjawiska.
Fala spowodowana erupcją miała 90 m i była dziewięciokrotnie większa niż podczas niszczycielskiego tsunami w Japonii w 2011 r.
Wielu badaczy próbowało rozwikłać zagadkę co było przyczyną tak intensywnego wybuchu. Na jaw wyszły kolejne informacje, które uzyskało grono badaczy z Australian National University.
Erupcja wulkanu jak wybuch kilku bomb
Przyczyna kataklizmu pozostawała w dużej mierze zagadką dla wielu sejsmologów. Teraz naukowcom - a w tym studentom z australijskiego uniwersytetu - udało się rzucić nowe światło na wybitną eksplozję.
Przeanalizowali oni zakłócone, ale i cenne zapisy sejsmiczne tego zdarzenia i próbowali rozszyfrować zjawiska fizyczne mu towarzyszące.
Doszło do eksplozji, prawdopodobnie spowodowanej przez bryłę zawierającą skompresowany gaz, która uwolniła energię porównywalną z pięcioma największymi podziemnymi eksplozjami nuklearnymi przeprowadzonymi przez Koreę Północną w 2017 r.
Powszechnie uważano, że tak potężne podwodne erupcje wulkaniczne są powodowane interakcją gorącej magmy z zimną wodą morską.
Podwodny wybuch i tsunami
Współautor badania, dr Thanh-Son Pham, uważa, że eksplozja spowodowała potężny pionowy wyrzut wody w górę, powodując tsunami, które osiągnęły kilkadziesiąt metrów wysokości.
Wody było według naukowców tak dużo, że można by było nią napełnić ok. miliona basenów olimpijskich.
Według sejsmologów z Australian National University wybuch wulkanu Tonga jest najlepiej zarejestrowanym takim zdarzeniem porównaniu do podobnych erupcji z niedalekiej przeszłości.
W 1991 r. na Filipinach (Pinatubo) miało miejsce wydarzenie o podobnej skali, ale wówczas systemy monitorowania nie były tak zaawansowane jak obecnie.