Legalizacja marihuany w Niemczech. Są nowe informacje
Nowe przepisy dotyczące legalizacji marihuany pozwoliłyby na prywatną uprawę i dystrybucję konopi indyjskich, ale nie na szeroką sprzedaż marihuany w dedykowanych sklepach. Niemcy ogłosili, że chcą współpracować z innymi krajami UE, aby opracować wspólną politykę dotyczącą legalizacji marihuany.
Według nowych przepisów zaproponowanych w Niemczech dozwolone byłoby kupowanie 25 gramów marihuany dziennie i 50 gramów na miesiąc - informuje Reuters. Wytyczne te dotyczyć mają każdej osoby fizycznej, ale młodzi ludzie poniżej 21 r.ż. będą mogli zakupić maksymalnie 30 gramów miesięcznie.
Minister zdrowia w Niemczech, Karl Lauterbach powiedział, że "poprzednia polityka dotycząca użycia konopi indyjskich zawiodła - teraz musimy podążać nowymi drogami".
Marihuana w Niemczech
Niemieckie ministerstwa prowadziły w tej sprawie rozmowy z Komisją Europejską. Z dokumentu wydanego w październiku u.r. wynikało, że sprzedaż konopi indyjskich mogłaby być prowadzona w licencjonowanych sklepach. Po rozmowach z organem wykonawczym UE, czyli Komisją Europejską, plany te miały się zmienić - donosi Reuters. Duża część społeczeństwa naciska na polityków, aby ci podjęli słuszne decyzje w kontekście użytkowania marihuany.
Obecna ustawa przewiduje jednak przeprowadzenie projektu pilotażowego umożliwiającego sprzedaż marihuany w niewielkiej liczbie licencjonowanych sklepów. Proces ten ma pokazać wpływ sprzedaży konopi indyjskich na społeczeństwo, zdrowie publiczne oraz zmiany na czarnym rynku. Niemiecki związek policji dodaje jednak, że proponowany projekt nie będzie miał na niego wpływu.
Niemcy, podobnie jak wiele innych krajów w Europie, zalegalizowali medyczną marihuanę (w Polsce jej użycie jest dozwolone od 2017 r.). Sytuacja jest inna np. w Holandii, gdzie użycie marihuany jest zdekryminalizowane, ale nie całkiem legalne.
Minister rolnictwa, Cem Ozdemir powiedział, że rekreacyjne używanie marihuany będzie legalne w Niemczech do końca roku.
Ministrowie dodają, że przewiduje się amnestie dla osób, które z powodu używania konopi indyjskich, miały zatarg z prawem w przeszłości.
Niemcy chcą współpracować z innymi krajami UE, które chcą zalegalizować konopie indyjskie, aby opracować wspólną politykę w całej wspólnocie.