Nie tyko zamiokulkas. Jakie kwiaty przeżyją w ciemnym pokoju?
Rośliny są nieodłącznym elementem nowoczesnej aranżacji wnętrz. W przestrzeniach domowych tworzą przytulny wystrój i poprawiają samopoczucie, a w miejscach pracy zwiększają efektywność i redukują stres. Aby móc cieszyć się walorami roślin, trzeba dostarczać im dużo światła. Jednak co zrobić w sytuacji, gdy promienie słoneczne nie docierają do pomieszczenia lub wpadają do niego w niewielkich ilościach? Rozwiązaniem może być roślina cieniolubna. Jakie kwiaty do pokoju bez słońca?
Spis treści:
Jakie kwiaty do pokoju bez słońca?
W pomieszczeniach pozbawionych okien - na przykład w pokojach technicznych lub łazienkach - trudno uprawia się kwiaty. Okazuje się jednak, że pokój, do którego nie dochodzą promienie słoneczne, również można udekorować roślinami. Jakie kwiaty nadają się do pokoju bez słońca?
- Widliczka
Pierwsza propozycja rośliny, która dobrze czuje się w zupełnie ciemnym pomieszczeniu, to widliczka Martensa, przypominająca z wyglądu paproć. Widliczki lubią ciemne, ciepłe i wilgotne środowisko, a więc świetnie sprawdzą się w łazienkach.
- Zamiokulkas
To typowa roślina cieniolubna, należąca do rodziny obrazkowatych. Zamiokulkas znosi wszelkie warunki. Dobrze się czuje w pokoju bez słońca, a także w półcieniu. Z uwagi na odporność tej rośliny na każdy klimat, to świetna propozycja dla osób rozpoczynających swoją przygodę z uprawą kwiatów.
- Sansewieria cylindryczna
Brak promieni słońca to dla większości roślin warunki ekstremalne. Wśród gatunków radzących sobie jednak w takim środowisku znajduje się sansewieria cylindryczna. To sukulent pochodzący z Afryki oraz Azji. Wyróżnia się długimi, grubymi i sztywnymi liśćmi, które do złudzenia przypominają szable.
Jakie kwiaty na zacieniony parapet?
Na parapecie można wyeksponować wiele pięknych roślin. Jednak nie zawsze to miejsca nasłonecznione. Sytuacja taka występuje, gdy okno jest zlokalizowane od strony północnej. Powstaje pytanie: jakie kwiaty na zacieniony parapet?
- Juka
To roślina, która lubi cień i najczęściej jest uprawiana w doniczce. Świetnie zdobi parapety za sprawą swojego egzotycznego wyglądu. Wyróżnia się sztywnymi łodygami, zakończonymi rozetą wąskich i szpiczastych liści. Juka nie jest wymagająca w kwestii uprawy, dlatego stanowi świetną propozycję dla osób, niemających czasu na szczególną pielęgnację swoich domowych roślin.
- Dracena
Dracena należy do sukulentów naturalnie rosnących w Afryce, Azji, Australii oraz Ameryce Północnej. Na ogół rośliny tego typu lubią duże nasłonecznienie, natomiast na zacienionym parapecie sprawdzą się gatunki o zielonych liściach. Dracena doniczkowa nie wymaga specjalnej pielęgnacji. Wystarczy jej ciepłe środowisko w temperaturze ok. 20-25°C.
- Paproć
W zestawieniu kwiatów na zacieniony parapet nie może zabraknąć paproci. To roślina świetnie czująca się w półcieniu. Umieszczona w doniczce, dzięki delikatnym zielonym listkom, pięknie zdobi parapet i okno.
Jaka roślina doniczkowa do ciemnego pokoju?
Ograniczony dostęp do światła dziennego to bolączka wielu mieszkań. W takich warunkach sprawdzi się roślina doniczkowa do ciemnego pokoju. W sklepach ogrodniczych można znaleźć mnóstwo gatunków, niepotrzebujących ciągłej ekspozycji na słońce. Oto 3 przykłady takich roślin.
- Storczyk
Storczyk to roślina, której nie trzeba nikomu przedstawiać. Uwielbiana za swoje piękne kwiaty, najczęściej o białej lub różowej barwie, nadaje charakteru wielu pomieszczeniom. Storczyki występują w wielu rodzajach, a część z nich uwielbia stałe zacienienie.
- Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat to idealna roślina doniczkowa do ciemnego pokoju. Nie tylko zachwyca swoim wyglądem za sprawą ciemnozielonych listków i białych kwiatów, lecz również oczyszcza powietrze.
- Monstera
To roślina cieniolubna, ciesząca się od kilku lat niesłabnącą popularnością. Ze względu na niewielkie wymagania pielęgnacyjne i oświetleniowe monstera jest świetną propozycją dla osób przebywających w ciemnych pomieszczeniach. Ta roślina pochodzi z lasów tropikalnych, trzeba więc często ją podlewać i zapewnić jej wilgotne środowisko.