Kraj wyciął 100-letnie drzewa. Reklamował surowiec jako ekologiczny
Oprac.: Natalia Charkiewicz
Ujawniono skandal związany z certyfikowaniem drewna w Kanadzie, które jest reklamowane jako ekologiczne. Okazuje się, że są to starodrzewy - drzewa minimum 100-letnie. Lasy Kanady stanowią blisko 9 proc. tych ekosystemów na świecie.
Dziewicze kanadyjskie lasy wchłaniające dwutlenek węgla znikają w mgnieniu oka. Dziennikarze Agencji Reutera odkryli, że kraj chwalący się zrównoważoną gospodarką leśną pozbywa się całych połaci lasu. Niektóre są wielkości Nowego Jorku czy Los Angeles.
Certyfikat wcale nie taki prawdziwy
Certyfikacje drewna prowadzone są w Kanadzie przez organizacje non-profit. Mają one dbać przede wszystkim o tzw. starodrzew. Są to ponad 100-letni drzewa, o średnicy powyżej 50 cm.
Dwie takie organizacje to FSC i SFI są odpowiedzialne za nadawanie certyfikatów firmom, które zajmują się wyrębem lasów. Ich pieczęcie można znaleźć na wielu produktach; kartonach, meblach itd. Certyfikaty informują konsumentów i inwestorów, że produkt został wytworzony ekologicznie i odpowiedzialnie.
Kanada traci bezcenne lasy pierwotne
Dziennikarze Agencji Reutera dotarli do alarmujących danych. Okazuje się, że proceder wycinania starodrzewu w Kanadzie trwa od lat.
Analiza wycinki drzew w prowincji Ontario wykazała, że około 30 proc. "certyfikowanych" drzew wyciętych w latach 2016-2020 miało 100 lat. Bezpowrotnie utracono las o wielkości Nowego Jorku i Waszyngtonu razem wziętych. Ponadto w uznawanej za wizytówkę dziewiczej i dzikiej kanadyjskiej przyrody Kolumbii Brytyjskiej, odnotowano w ciągu ostatnich 20 lat spadek lasów pierwotnych o 50 proc. W Albercie, jednym z największych na świecie obszarów objętych certyfikowaniem, wycięto lasy o powierzchni dwukrotności wielkości Los Angeles.
Warto wspomnieć, że lasy w Kanadzie znajdują się głównie na ziemi publicznej, co oznacza, że władze danej prowincji otrzymują dochody z wycinki. W ciągu ostatnich 10 lat zysk ze sprzedaży drewna wyniósł w Kanadzie 7,3 mld dolarów.
Zobacz również:
Wycinka lasów wpływa również na rdzenną ludność Kanady, w Quebecu lasy pierwotne stanowią ⅓ całej powierzchni prowincji, którą zamieszkuje 30 takich grup. Ich praktyki i działania związane z tradycją i kulturą, które ucierpiały przez przemysł drzewny.
Polska chce wrócić do certyfikacji drewna
Rok temu nasz kraj odszedł od certyfikowania drewna wg FSC. Jednak jak niedawno informowaliśmy, Polska przygotowuje się na przywrócenie i przyjęcie nowego standardu FSC, który dotyczy między innymi zrównoważonego pozyskiwania drewna. Lasy Państwowe szykują się na odbudowę relacji z FSC Polska.
Mimo że certyfikacja FSC była w Polsce obecna od 25 lat, w 2023 r. doszło do zerwania porozumienia. Skutkiem była rezygnacja z certyfikacji drewna.
Standard FSC dla Polski będzie obejmować dziesięć zasad określonych przez FSC International. Mają charakter międzynarodowy, nie podlegają rewizji na poziomie krajowym ani regionalnym i są identyczne we wszystkich standardach FSC na całym świecie.