Każda kropla na wagę złota. 9 mln mieszkańców ma ograniczony dostęp do wody
Kryzys wodny w Ameryce Południowej znów dał o sobie znać. W Kolumbii panuje ogromna susza, dlatego rozpoczęto racjonowanie wody. Problemem dotkniętych jest co najmniej 9 mln mieszkańców Bogoty i 11 okolicznych miejscowości. Sytuacja jest krytyczna - przekonują lokalni politycy.
Ze względu na trudną sytuację hydrologiczną w Kolumbii władze zdecydowały się na ograniczenia dotyczące zużycia wody. Mieszkańcy Bogoty i okolic pierwszy raz w historii najnowszej spotkali się z racjonowaniem wody. Taki proces jest stosowany w krajach zwłaszcza w sytuacjach czasowego niedoboru wody.
Bogotę i 11 okolicznych miejscowości podzielono na dziewięć stref. Dostawy bieżącej wody będą wstrzymywane kolejno w poszczególnych strefach na 24 godziny, począwszy od czwartku. Mieszkańcy w związku z tym powinni śledzić informacje podawane na bieżąco. Każdego czeka zakręcenie kurka z wodą.
Susza w Bogocie i racjonowanie wody
W Bogocie i okolicach rozpoczęto w czwartek racjonowanie wody dla ok. 9 mln mieszkańców. Decyzja władz stolicy Kolumbii związana jest z suszą. Wpływ na obecne warunki ma także zjawisko pogodowe El Nino. W efekcie tych zdarzeń Kolumbia mierzy się z rekordowo niskim poziomem wody w okolicznych rzekach i jeziorach.
Sytuacja jest krytyczna, szczególnie w jeziorach zaporowych Chuza i San Rafael, tworzących system Chingaza, z którego Bogota czerpie dwie trzecie wody pitnej. Obecnie wypełnienie tych zbiorników spadło do około 17 procent.
Mieszkańcy muszą zmienić nawyki
Burmistrz Bogoty Carlos Galan przekazał mieszkańcom, że każda kropla wody jest na wagę złota. Zaapelował również o zmianę nawyków i przyzwyczajeń związanych ze zużyciem wody. Zalecił m.in. zakręcanie kranu podczas golenia, branie krótkiego, maksymalnie 5-minutowego prysznica, czy zbieranie deszczówki.
"Nie zmarnujmy w tym okresie ani kropli wody (...) to nam pomoże w szybszym zniesieniu lub ograniczeniu restrykcji" - powiedział w tym tygodniu na konferencji prasowej burmistrz.
Szpitale i szkoły będą mogły liczyć na dodatkową pomoc w postaci wody z cystern.
źródło: Interia/PAP