Jakie kwiaty można wysiać w styczniu? Warto zapamiętać kilka zasad

Mogłoby się wydawać, że mroźne styczniowe dni nie sprzyjają ogrodnikom i roślinom. Jednak nawet przy takiej aurze można przygotowywać pierwsze rozsady, co przyspieszy kwitnienie. O czym trzeba pamiętać, wysiewając kwiaty w styczniu?

Co robić w ogrodzie w styczniu? Najważniejsze prace i triki
Co robić w ogrodzie w styczniu? Najważniejsze prace i trikiLe Scanff Gilles & Mayer JoEast News

Wraz z początkiem roku niektórzy ogrodnicy zaczynają swoje prace. Jak donosi portal deccoria.pl większość z nich rozpoczyna siew nasion na rozsadę zazwyczaj pod koniec lutego lub na początku marca. Jednak można to zrobić już w styczniu. Na początku roku można wysiać niektóre gatunki warzyw, ale nie tylko.

Te kwiaty możesz posadzić już w styczniu

Niecierpliwi mogą zasadzić pierwsze kwiaty już wraz z początkiem nowego roku. Warto postawić na rośliny jednoroczne. Okres ich wegetacji trwa najdłużej (pierwsze kwiatki można zobaczyć dopiero po 4-5 miesiącach od wysiewu). Przez to można przyspieszyć okres ich kwitnienia.

Do gatunków, które można posadzić już w styczniu należą petunia ogrodowa, werbena ogrodowa, pelargonia (bluszczolistna oraz rabatowa), heliotrop peruwiański, lobelia przylądkowa, żeniszek meksykański, szałwia błyszcząca czy begonia stale kwitnąca.

Petunię ogrodową można wysiać już w styczniuWikimedia Commons

Chcąc wysiać nasiona kwiatów w styczniu, trzeba przestrzegać kilku zasad. Zimą wszyscy cierpimy z powodu braku wystarczającej ilości światła, w tym rośliny. Konieczne jest doświetlanie siewek, inaczej będą słabe. Najlepiej kupić lampy do doświetlania roślin. Sadzonki lubią temperaturę ok. 20 stopni Celsjusza. Siewki możemy przesadzić do gruntu w drugiej połowie maja (najlepiej po zimnej Zośce), po niebezpieczeństwie wiosennych przymrozków.

Co można robić w ogrodzie w styczniu?

Jak wszyscy wiemy - styczeń należy do najchłodniejszych miesięcy. Nie zachęca to do prac w ogrodzie, jednak i wtedy można zrobić kilka rzeczy. Informowaliśmy, że można wtedy planowanie nowych ogrodowych rabat i dobór do nich odpowiednich roślin. Trzeba także zabezpieczyć ogród przed mrozem oraz śniegiem. Przy okazji warto również pamiętać o zimowych warzywach, które trzeba zabezpieczyć przed mrozem.

Styczeń to dobry czas na:

  • przycinanie drzewek - jeśli nie ma mrozu, można usunąć nadłamane i suche gałęzie;
  • usuwanie zalegającego śniegu - mniejsze ryzyko połamania słabszych gałęzi;
  • bielenie pni drzew - wapno palone zapobiega pękaniu i chroni drzewa przed nagrzewaniem się;
  • wysadzanie roślin cebulowych do donic - najlepiej przechowywać je w domu w zacienionym miejscu;
  • planowanie siewu i nasadzeń na kolejny sezon;
  • weryfikacja zdolności kiełkowania nasion - wynik >30 proc. oznacza, że nasiona są zepsute lub stare.
Sowy też potrzebują budek dla ptakówPolsat News
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas