Wiśnia kwitnąca w grudniu. Norma czy anomalia?
Rośliny kwitnące w zimie potrafią ożywić ogród, który o tej porze roku jest z naturalnych przyczyn nieco szary. Są gatunki, które spokojnie sobie poradzą z lekką zimą i zakwitną, ale przybywa gatunków, które obrodzą kwiatami z niepokojącej przyczyny.

Rośliny kwitnące w zimie zazwyczaj mają małe i drobne kwiaty, a kwitnienie przyspiesza w ekspresowym tempie, kiedy nadchodzą chwile ocieplenia.
Takie zmiany w fenologii (kiełkowaniu, kwitnieniu, czy owocowaniu) roślin objawiają się w ostatnich latach coraz mocniej m.in. w wyniku zmian klimatycznych. Ale są też takie gatunki, dla których zimowa pora kwitnienia to wcale nie anomalia.
Kwitną zimą
Piękna wiśnia różowa (odmiana Autumnalis Rosea) wyróżnia się niecodziennym terminem zakwitania. Oczywiście kwitnieniu sprzyjają miejsca, gdzie zimy są łagodne i tam kwiaty zaczynają pojawiać się w listopadzie lub grudniu. Ciekawie przedstawia się tez dalszy proces, ponieważ podczas zimy rośliny mogą zakwitać co jakiś czas.
Wiśnia różowa jest chętnie uprawiana w przydomowych ogrodach, parkach miejskich, ale i można podziwiać je w ogrodach botanicznych.

Do kwiatów kwitnących zimą w ogrodzie można zaliczyć także m.in. ciemierniki białe nazywane bożonarodzeniowymi różami lub pochodzący z Chin jaśmin nagokwiatowy - jego kwitnienie rozpoczyna się nawet w październiku i trwa do kwietnia.
Inne rośliny, które kwitną zimą to: oczar wirginijski, kalina bodnantska, czy wawrzynek wilczyłyko. Popularne są także drobne przebiśniegi. Kwitnienia tych roślin powszechnie nie łączy się ze zmianami klimatu, ale kwitnienie w grudniu wiśni wczesnej (Fujiyama) może już być z nimi związane. "To niezwykłe zjawisko" - komentuje Arboretum Wojsławice, w którym właśnie w połowie grudnia zakwitła ta wiśnia.
Wszystko przyspiesza
Z drugiej strony niemal na całym globie zmiany w świecie roślin są determinowane przez globalne ocieplenie. Większość szaty roślinnej na Ziemi zmieni się najprawdopodobniej do końca wieku.
Najbardziej powszechną reakcją roślin na zmiany klimatyczne są zmiany w okresie zawiązywania pąków, kwitnienia, owocowania, wybarwiania i zrzucania liści. Początek kwitnienia zależy od wysokości temperatury - wzrost temperatury o kilka stopni może mieć istotne znaczenie. Co więcej, np. w regionie śródziemnomorskim takie przesunięcia fenologiczne są obserwowane są już od kilku dekad.
Oczekiwania klimatologów są spójne: zmiany w sezonowych wydarzeniach będą się nasilały. Zwłaszcza gatunki wcześniej kwitnące reagują szybciej niż gatunki później kwitnące. W związku z tym w ekosystemach może dochodzić do zaburzeń, np. niedopasowania cykli życiowych owadów i brakiem zapylenia.
To jednak nie wszystko. IMGW informuje, że analizy porównawcze wskazują nie tylko na znaczne przyspieszenie początku okresu wegetacyjnego, bo w wielu regionach również na jego nieco późniejsze zakończenie.