Chciał zrobić zdjęcie groźnego gejzeru. Skończy się odsiadką w więzieniu

21-letni Viktor Pyshniuk ze stanu Waszyngton został skazany na siedem dni więzienia za złamanie regulaminu parku narodowego Yellowstone w USA. Mimo obowiązującego zakazu mężczyzna za bardzo zbliżył się do tamtejszego gejzera, który jest uznawany za najniebezpieczniejszy na świecie. Jak twierdzi, zrobił to, bo chciał zrobić zdjęcia.

Mieszkający w Waszyngtonie 21-latek został skazany na 7 dni więzienia za zbliżenie się do gejzeru Steamboat w parku Yellowstone
Mieszkający w Waszyngtonie 21-latek został skazany na 7 dni więzienia za zbliżenie się do gejzeru Steamboat w parku YellowstoneGeorge Frey / ContributorGetty Images

W ubiegłym tygodniu prokuratura stanu Wyoming poinformowała o zakończeniu procesu 21-latka. Został on skazany na siedem dni odsiadki w więzieniu za chodzenie w niedozwolonym miejscu przy gejzerze zwanym Steamboat.

USA. 21-latek skazany za chodzenie przy gejzerze w Yellowstone

Na dodatek mężczyźnie wyznaczono 2-letni okres zawieszenia kary bez nadzoru, w czasie którego nie wolno mu wchodzić na teren parku Yellowstone. Pyshniuk musi też zapłacić 1,5 tys. dolarów kary oraz pokryć koszty sądowe.

Mieszkający w Lynwood w stanie Waszyngton 21-latek został zauważony przez strażników w parku narodowym gdy przekroczył ogrodzenie zabezpieczające gejzer Steamboat. Z relacji służb wynika, że mężczyzna znajdował się zaledwie mniej niż 5 metrów od otworu erupcyjnego. Jak tłumaczył, zrobił to, aby wykonać zdjęcia.

Na miejsce wezwano od razu policję. "Funkcjonariusz pokazał Pyshniukowi znaki, które mówią o tym, że nie wolno opuszczać podestów i chodzić po obszarze aktywnym termicznie" - relacjonuje prokuratura. To bardzo niebezpieczne tereny - nie tylko ze względu na wysoką temperaturę, ale także grząski grunt.

21-latek złamał jednak zakaz i teraz słono za to zapłaci. Sędzia w argumentacji wyroku przyznała, że jest on celowo bardzo surowy, ponieważ ma stanowić ostrzeżenie dla innych osób, które być może w obliczu tak dotkliwej kary powstrzymają swoją lekkomyślność i nie będą zbliżać się do aktywnych gejzerów.

Gejzer Steamboat jest jednym z symboli parku Yellowstone. To jednocześnie najwyższy i najbardziej niebezpieczny gejzer na świecie. Okres między kolejnymi erupcjami wynosi od 3 do 89 dni. Turyści odwiedzający to miejsce muszą poruszać się po specjalnym podeście zabezpieczonym wysokim na prawie metr płotem.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas