W Yellowstone urodził się biały bizon. Według Indian to cud

W Parku Narodowym Yellowstone w Stanach Zjednoczonych urodził się biały bizon. Według rdzennych Indian pojawienie się tego cielęcia na świecie niesie za sobą głębokie przesłanie na temat współżycia ludzi i zwierząt.

Białe bizony nie są obserwowane tak często jak brązowe
Białe bizony nie są obserwowane tak często jak brązoweJoe Sohm/Visions of America/Universal Images Group/TwitterGetty Images

Białe cielę bizona, ale nie albinosa, zostało sfotografowane 4 czerwca przez amerykańską turystkę w dolinie Lamar w północno-wschodniej części parku Yellowstone. Swoją barwę zwierzę zawdzięcza prawdopodobnie genom bydła, których futro ma jasny kolor.

To pierwszy biały bizon urodzony w ostatnim dzikim stadzie na terenie Stanów Zjednoczonych, ale nie pierwszy przypadek narodzin białego bizona na świecie. Zdarza się, że całe stada bizonów są białe, choć to rzadkość.

W Yellowstone urodził się biały bizon

Do narodzin wyczekiwanego przez rdzenne plemiona zwierzęcia doszło po ostrej zimie, która zmusiła tysiące bizonów do zejścia na niższe tereny. Zginęło ponad 1500 tych majestatycznych zwierząt i wiele zostało skazanych na ubój - zgodnie z porozumieniem rządu federalnego i stanu Montana populacja bizonów w Yellowstone jest ograniczana do 5 tys. osobników. "Nadliczbowe" zwierzęta są zabijane lub przenoszone w inne miejsca.

Białe futro u bizonów może pojawiać się w różnych wariantach i z powodu kilku czynników. Zwierzęta mogą być leucystyczne (mają wówczas niebieskie oczy) albo rodzą się albinosami (mają wtedy różowe oczy i białe nosy oraz kopyta). W wyniku leucyzmu mogą pojawić się problemy zdrowotne, które skutkują przedwczesną śmiercią.

Bizon może urodzić się też biały z powodu choroby genetycznej, a wraz z wiekiem zaczyna brązowieć. Zdarza się, że te wielkie zwierzęta skrzyżowały się wiele pokoleń wstecz z innymi ssakami i odziedziczyły po nich takie ubarwienie.

Bizon może urodzić się też biały z powodu choroby genetycznej, a wraz z wiekiem zaczyna brązowieć
Bizon może urodzić się też biały z powodu choroby genetycznej, a wraz z wiekiem zaczyna brązowieć BRUCE BISPING/Star Tribune Getty Images

Biały bizon - znaczenie kulturowe i duchowe

Biały bizon jest według wierzeń Indian Lakota zwierzęciem świętym. Ich duchowy przywódca, Arvol Looking Horse stwierdził w wywiadzie dla Associated Press, że narodziny tego cielęcia w Yellowstone są zarówno błogosławieństwem, jak i ostrzeżeniem dla społeczeństw. "Musimy uczynić więcej dla ochrony ziemi i zwierząt" - powiedział przywódca.

Patrzący Koń powiedział, że dla Lakotów narodziny białego bizona o czarnym nosie, oczach i kopytach można porównać do drugiego nadejścia Jezusa Chrystusa.

Legenda głosi, że 2000 lat temu, gdy ludzie cierpieli z powodu głodu, a bizonów było coraz mniej, pojawiła się kobieta prorok, która podarowała przedstawicielowi plemienia fajkę. Tajemnicza kobieta powiedziała, że fajki można używać do sprowadzania bizonów na tereny zamieszkiwane przez Indian i odeszła, zamieniając się w białe cielę bizona. Obiecała, że wróci w przyszłości na ziemię w postaci zwierzęcia.

Lakota zorganizowali ceremonię nadania imienia nowo narodzonemu cielęciu. Nie wiadomo jednak, jakie nadali mu imię.

Władze parku Yellowstone na razie nie potwierdziły oficjalnie narodzin cielęcia.

Sianokosy są niebezpieczne dla zwierząt. Giną młode ptaki i ssakiPolsat News

źródło: Interia/PAP

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}