Bezcenne kości mamuta w piwniczce na wino. Zaskakujące odkrycie Austriaka
Oprac.: Jakub Wojajczyk
Właściciel winiarni z Austrii przeżył niedawno nie lada zdziwienie. Okazało się bowiem, że w piwnicy, gdzie przechowywał beczki z winem, zakopane były kości. I to nie byle kości, bo należały one do mamutów i liczą między 30 a 40 tys. lat. To najbardziej znaczące znalezisko tego typu od ponad 100 lat - twierdzą naukowcy.
O tym niesamowitym odkryciu poinformował Austriacki Instytut Archeologiczny. Austriak Andreas Pernerstorfer remontował swoją piwniczkę na wino w miejscowości Gobelsburg. Podczas prac natrafił na skarb: kości mamuta z epoki kamienia.
Austria. W piwnicy znaleziono kości mamuta sprzed 40 000 lat
Mężczyzna zgłosił znalezisko odpowiednim władzom. Na miejsce skierowano zespół archeologów, który od połowy maja wykopał już kilka warstw kości mamuta. Dzięki artefaktom z kamienia węgla drzewnego udało się wstępnie oszacować wiek znaleziska - kości pochodzą prawdopodobnie sprzed 30-40 tys. lat.
Na dodatek odkryte szczątki nie pochodzą od jednego, ale prawdopodobnie aż trzech zwierząt tego gatunku. Archeolodzy sugerują, że mogły zostać zapędzone w to miejsce przez ówczesnych ludzi, którzy zastawili na nie pułapkę.
Naukowcy są wniebowzięci, ponieważ jest to najcenniejsze tego typu odkrycie na terenie Austrii od 150 lat. "Po raz pierwszy byliśmy w stanie zbadać coś takiego w Austrii z wykorzystaniem nowoczesnych metod" - przyznaje Hannah Parow-Souchon, która prowadzi wykopaliska. "Tak bogata warstwa kości mamuta to rzadkość".
Najcenniejsze znalezisko archeologiczne od 150 lat
Na poprzednie takie znalezisko natrafiono ostatnio w Austrii 150 lat temu w tym samym regionie (powiat Krems). Co ciekawe, odkrycia dokonano w podobnej piwnicy co teraz. Inne kości mamutów znalezione w Austrii wykopano już przeszło 100 lat temu, więc naukowcy nie mieli szansy ich zbadać z pomocą nowoczesnych metod. Aż do teraz.
Archeologów szczególnie interesuje fakt, że w pobliżu kości znaleziono artefakty należące do ówczesnych ludzi. "Wiemy, że człowiek polował na mamuty, ale nadal niewiele wiadomo o tym, w jaki sposób to robił" - mówi Parow-Souchon.
Po badaniach archeologicznych kości mamutów zostaną przekazane do Muzeum Historii Naturalnej w Wiedniu. Tam zostaną odrestaurowane.