77 waleni wyrzuconych na brzeg w Szkocji. Zdjęcia porażają

Organizacja British Divers Marine Life Rescue (BDMLR) otrzymała informację o stadzie waleni - grindwali długopłetwych (Globicephala melas) wyrzuconych na brzeg wyspy Sanday w archipelagu Orkadów. Znajdowało się tam 77 zwierząt. To najgorszy tego typu wypadek w Szkocji od 1995 r.

W Szkocji morze wyrzuciło na brzeg 77 grindwali
W Szkocji morze wyrzuciło na brzeg 77 grindwaliEmma Neave-Webb/BDMLR / Cover Images / ForumAgencja FORUM

Duże, liczące 77 osobników, stado grindwali długopłetwych zostało wyrzucone na brzeg szkockich Orkadów. Mimo interwencji weterynarzy i wolontariuszy nie udało się ich uratować. Wśród zwierząt były samce, samice oraz młode.

Dramatyczna walka o życie zwierząt

Tuż po otrzymaniu informacji o wyrzuconych przez morze waleniach wolontariusze z BDMLR oraz weterynarze niezwłocznie udali się na miejsce. Na plaży znajdowało się 77 waleni długopłetwnych. Stwierdzono, że znajdowały się na lądzie od kilkunastu godzin.

Niestety 65 z nich już było martwych. Próbowano ocalić pozostałe grindwale - 12 osobników będących w ciężkim stanie. Jednak gdy pojawiała się pora przypływu, nie mogły unieść się na wodzie, a z każdą godziną na plaży ich stan się pogarszał. Podjęto decyzję o eutanazji zwierząt

Nie wiadomo, jaka była przyczyna zdarzenia. Jednak eksperci zaznaczają, że grindwale nawiązują silne więzi społeczne, więc gdy tylko jeden z nich potrzebuje pomocy, to zdążają mu na ratunek. Niewykluczone, że i tak było w tym przypadku. Próbując pomóc, utknęły na brzegu w trakcie przypływu. 

Walenie świetnie komunikują się między sobą. Wykorzystują do tego bogaty repertuar dźwięków. Te ogromne ssaki potrafią gwizdać, jęczeć, piszczeć i ćwierkać. Wydawanie i odbieranie odgłosów służy im także do echolokacji. Tym samym chęć niesienia pomocy wydaje się czymś naturalnym.

Nie widziano takiego wypadku w Szkocji od lat

Jak podają media - od co najmniej 1995 r. Szkocji nie nawiedziło tak straszne wydarzenie. Jednak w ostatnich latach dochodziło do podobnych wypadków.

Rok temu stado 55 grindwali długopłetwych utknęło na brzegu wyspy Lewis w archipelagu Hebrydów. Z kolei w 2011 r. w regionie Sutherland w północnej Szkocji wpłynęło 60-70 zwierząt na płytką wodę.

Zwierzęta w praskim zoo dostały tony lodu dla ochłodyAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas