Zakaźna choroba dziesiątkuje pszczoły w Polsce. Nowe, zaskakujące ognisko

Natalia Charkiewicz

Oprac.: Natalia Charkiewicz

emptyLike
Lubię to
Lubię to
like
0
Super
relevant
0
Hahaha
haha
0
Szok
shock
0
Smutny
sad
0
Zły
angry
0
Lubię to
like
Zły
angry
70
Udostępnij

Choć pszczelarze przyzwyczaili się do chorób i problemów z pasiekami, to jednak wystąpienie zgnilca amerykańskiego nie wróży nic dobrego - ta choroba może wybić całe rodziny pszczół. W zeszłym miesiącu potwierdzono 16 ognisk tej zakaźnej choroby bakteryjnej w Polsce. Pojawiła się też w niespotykanym miejscu.

Zgnilec amerykański może zabić całe rodziny pszczół
Zgnilec amerykański może zabić całe rodziny pszczół123RF/PICSEL

Zgnilec amerykański, lub też zgnilec złośliwy, to zakaźna choroba bakteryjna czerwi wywoływana przez laseczkę larwy. Zasklepy na zamarłych czerwiach z czasem stają się podziurkowane, ciemnieją i zapadają się. Jest też charakterystyczny zapach z ula.

Masa zamarłych czerwi jest brunatnożółta, ma konsystencję długich nitek i pachnie jak klej stolarski. Zazwyczaj po miesiącu od od śmierci larwy na dnie lub na ścianie komórki plastra powstaje ciemny, zasuszony strupek, który można zobaczyć jak odpowiednio odwrócimy ramkę. Okres wylęgania się choroby w rodzinie to 45 dni.

Coraz częściej występuje w Polsce zgnilec

W tym roku w Polsce potwierdzono aż 116 ognisk zgnilca amerykańskiego. Zachorowania skupiły się głównie w południowej części kraju (województwo śląskie, małopolskie i podkarpackie). Dość dużo było zachorowań w Wielkopolsce.

Kiedyś zachorowania w listopadzie i grudniu potwierdzano incydentalnie. Ogólny bilans może być podobny do zeszłorocznego, jednak choroba zaczyna pojawiać się w nowym okresie.

Nowe miejsce zgnilca amerykańskiego

Jak podaje portal Farmer.pl, potwierdzono wystąpienie zgnilca złośliwego w zupełnie niespodziewanym regionie polski. Jest to województwo lubuskie. W latach 2020-2024 w stwierdzono tam zaledwie jedno ognisko.

Główny Inspektorat Weterynarii potwierdził zgnilca amerykańskiego w województwach:

  • wielkopolskim: po dwa ogniska w powiecie czarnkowsko-trzcianeckim i poznańskim, trzy ogniska w powiecie wągrowieckim;
  • małopolskim: dwa ogniska w powiecie wielickim;
  • lubuskim: jedno ognisko w powiecie gorzowskim;
  • śląskie: pięć ognisk w powiecie cieszyńskim ;
  • podkarpackie: jedno ognisko w powiecie niżańskim.

Jak wygląda walka ze zgnilcem amerykańskim?

Jak już wspominaliśmy, w pobliżu pasiek od jakiegoś czasu można natknąć się na nietypowe komunikaty - "Zgnilec amerykański pszczół - obszar zapowietrzony". Pojawiają się na tabliczkach umieszczanych blisko znaków drogowych.

Zgnilec amerykański pszczół, który pojawia się w jednej pasiece, zostaje przeniesiony na obszar w obrębie 3 km. Choroba ta nie stanowi zagrożenia dla zdrowia i życia człowieka, jednak zagraża plonom w sadownictwie i ogrodnictwie.

Ule, w których potwierdzono zgnilca amerykańskiego należy spalić. Jego zarodniki mogą żyć nawet 40 lat!Wikimedia Commons
Video Player is loading.
Current Time 0:00
Duration -:-
Loaded: 0%
Stream Type LIVE
Remaining Time -:-
 
1x
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
      reklama
      dzięki reklamie oglądasz za darmo
      Zabraknie miodu? Pszczoły wariują przez zmiany klimatu
      Zabraknie miodu? Pszczoły wariują przez zmiany klimatuPolsat NewsPolsat News
      Przejdź na