Wody Polskie i ZE PAK: Razem przeciwko suszy
Wysychają rzeki, znikają jeziora i bagna. Susza w Wielkopolsce jest coraz poważniejszym problemem. Wody Polskie i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin chcą wdrożyć 30 projektów, by pomóc całemu regionowi.
Problem jest poważny, bo region dosłownie wysycha. Wschód Wielkopolski boryka się z największym w kraju deficytem wody. Tu kilka problemów nakłada się na siebie, od niskich opadów, przez wysoką retencyjność gleb, aż po skutki działalności górniczej i energetycznej. Efekt jest taki, że obszary, które są źródłami rzek, jezior i bagien, wysychają.
W 2019 r. w Regionie Wodnym Warty suma opadów była najniższa od 40 lat. Do tego w ostatnich latach zimy były niemal bezśnieżne, a fale upałów wydłużały się.
Ubiegły rok sytuacji nie poprawił. Gdy się kończył, miejscami na Warcie tzw. wielkość przepływu spadła poniżej "stanu nienaruszalnego". To oznacza, że było w niej za mało wody, by utrzymało się w tam życie. Zagrożona jest też rzeka Noteć.
Wody Polskie i ZE PAK przygotowały ponad 30 projektów, które w ciągu najbliższej dekady mają poprawić sytuację. Chodzi o naprawę ekosystemu rzek i kanałów oraz przobrażenie wyrobisk pozostałych po kopalniach.
Projekty mają doprowadzić do podniesienia poziomu wód w rzekach Teleszyna, Kiełbaska oraz Topiec. Wyrobisko odkrywki Władysławów ma się zmienić w zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy. Dzięki temu podniesie się poziom wody w jeziorach należących do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.
Wody Polskie i ZE PAK chcą także, by do naturalnego poziomu wrócił stan jezior i mokradeł Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego. To tam znajdują się źródła rzek: Panny i Noteci oraz Kanału Grójeckiego. Już wcześniej Wody Polskie i ZE PAK przebudowały rurociąg prowadzący z odkrywki Jóźwin IIB, w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ. Poziom wody co miesiąc podnosi się tam o metr.
Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i Wody Polskie chcą również, by rzeka Warcica wróciła do pierwotnego stanu. W tym celu powstał projekt przerzutu wód z Warty. Dzięki temu przyspieszy także napełnianie odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. Inwestycja będzie współfinansowana przez samorządy gminy Koło i Kramsk. Dodatkowa woda powinna pojawić się w korycie rzeki pod koniec 2022 r.
Z każdym rokiem susza w Polsce nasila się. Niższy poziom wody odnotowano w 165 rzekach. Stan suszy hydrologicznej stwierdzono w 52 rzekach, w tym w Warcie, Narwi, Pisie, Wieprzy oraz Czarnej Nidzie.