​Wody Polskie i ZE PAK: Razem przeciwko suszy

Wysychają rzeki, znikają jeziora i bagna. Susza w Wielkopolsce jest coraz poważniejszym problemem. Wody Polskie i Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin chcą wdrożyć 30 projektów, by pomóc całemu regionowi.

article cover
123RF/PICSEL
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze

Problem jest poważny, bo region dosłownie wysycha. Wschód Wielkopolski boryka się z największym w kraju deficytem wody. Tu kilka problemów nakłada się na siebie, od niskich opadów, przez wysoką retencyjność gleb, aż po skutki działalności górniczej i energetycznej. Efekt jest taki, że obszary, które są źródłami rzek, jezior i bagien, wysychają.

Sytuacja suszy ukształtowana brakiem opadów od listopada 2019 do stycznia 2020.
Sytuacja suszy ukształtowana brakiem opadów od listopada 2019 do stycznia 2020.Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

W 2019 r. w Regionie Wodnym Warty suma opadów była najniższa od 40 lat. Do tego w ostatnich latach zimy były niemal bezśnieżne, a fale upałów wydłużały się.

Ubiegły  rok sytuacji nie poprawił. Gdy się kończył, miejscami na Warcie tzw. wielkość przepływu spadła poniżej "stanu nienaruszalnego". To oznacza, że było w niej za mało wody, by utrzymało się w tam życie. Zagrożona jest też rzeka Noteć.

Wyschnięte koryto Noteci na wysokości miejscowości Nykiel (styczeń 2020)
Wyschnięte koryto Noteci na wysokości miejscowości Nykiel (styczeń 2020)Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Wody Polskie i ZE PAK przygotowały ponad 30 projektów, które w ciągu najbliższej dekady mają poprawić sytuację. Chodzi o naprawę ekosystemu rzek i kanałów oraz przobrażenie wyrobisk pozostałych po kopalniach.

Projekty mają doprowadzić do podniesienia poziomu wód w rzekach Teleszyna, Kiełbaska oraz Topiec. Wyrobisko odkrywki Władysławów ma się zmienić w zbiornik retencyjny i przeciwpowodziowy. Dzięki temu podniesie się poziom wody w jeziorach należących do Powidzkiego Parku Krajobrazowego.

Wody Polskie i ZE PAK chcą także, by do naturalnego poziomu wrócił stan jezior i mokradeł Pojezierza Gnieźnieńskiego i Kujawskiego. To tam znajdują się źródła rzek: Panny i Noteci oraz Kanału Grójeckiego. Już wcześniej Wody Polskie i ZE PAK przebudowały rurociąg prowadzący z odkrywki Jóźwin IIB, w kierunku zalewanej odkrywki Kazimierz Północ. Poziom wody co miesiąc podnosi się tam o metr.

Rurociąg umożliwiający przekierowanie wód z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku wyrobiska po odkrywce Kazimierz Północ.
Rurociąg umożliwiający przekierowanie wód z odwodnienia odkrywki Jóźwin IIB w kierunku wyrobiska po odkrywce Kazimierz Północ.Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin i Wody Polskie chcą również, by rzeka Warcica wróciła do pierwotnego stanu. W tym celu powstał projekt przerzutu wód z Warty. Dzięki temu przyspieszy także napełnianie odkrywki Drzewce po jej zamknięciu. Inwestycja będzie współfinansowana przez samorządy gminy Koło i Kramsk. Dodatkowa woda powinna pojawić się w korycie rzeki pod koniec 2022 r.

Wyschnięte koryto Warcicy (kwiecień 2020r.)
Wyschnięte koryto Warcicy (kwiecień 2020r.) Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie

Z każdym rokiem susza w Polsce nasila się. Niższy poziom wody odnotowano w 165 rzekach. Stan suszy hydrologicznej stwierdzono w 52 rzekach, w tym w Warcie, Narwi, Pisie, Wieprzy oraz Czarnej Nidzie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas