Widziano ją w Polsce zaledwie kilka razy. Pojawiła się na Babiej Górze

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Beskidzcy ornitolodzy byli świadkami wizyty ptaka, który do Polski zalatuje bardzo rzadko - widziano go zaledwie pięć razy. Pokrzewka aksamitna została zaobserwowana w naszym kraju w masywie "królowej Beskidów".

Pokrzewka aksamitna pojawiła się na Babiej Górze
Pokrzewka aksamitna pojawiła się na Babiej GórzeOscar Diez Martinez / BiosphotoEast News

To prawdziwy news ornitologiczny. Pokrzewka aksamitna Curruca melanocephala, która do Polski zagląda bardzo rzadko, została zaobserwowana na masywie Babiej Góry - poifnormował Babiogórski Park Narodowy. Jej obecność odnotowali ornitolodzy - Tomasz Kułakowski i Paweł Nawrocki.

Pokrzewka aksamitna na Babiej Górze. To piąta obserwacja w Polsce

Do tej pory odnotowano oficjalnie tylko cztery przypadki obecności pokrzewki aksamitnej w Polsce. Było to w kwietniu 2001, maju 2005, maju 2016 r. w Krynicy Morskiej i październiku 2023 r. w Warszawie. Piąte stwierdzenie obecności tego ptaka jest więc dla ornitologów obserwacją niecodzienną. Co ważne, na terenie Polski gatunek ten jest objęty ścisłą ochroną gatunkową.

Pokrzewka aksamitna to ptak występujący w krajach śródziemnomorskich. Gatunek występuje w południowej Europie (m.in. we Włoszech, Chorwacji, Grecji, Francji i Hiszpanii), północnej Afryce i na Bliskim Wschodzie. Do rodzaju Curruca należy ok. 30 gatunków ptaków, w tym pokrzewka złowroga, wąsata, cierniówka, czy piegża i inne.

Pokrzewka aksamitna
Pokrzewka aksamitnaRegis Cavignaux / Biosphoto/Bios Photo/East NewsEast News

Pokrzewkę aksamitną nie tak łatwo zidentyfikować. Często cechą, która umożliwia odróżnienie danego gatunku z rodzaju Curruca jest charakterystyczny śpiew. To piękna i czysta fletowa melodia. Ich śpiew jest nieco bardziej urozmaicony niż np. w przypadku piegży, czy cierniówki.

Gniazda buduje w krzewach

Zazwyczaj pokrzewka aksamitna bytuje na wysokościach od 1200-1300 m n.p.m., a w północno-zachodniej Afryce nawet na 1800 m n.p.m. Gatunek lubi skryć się w roślinności śródziemnomorskiej, wybiera gaje oliwne i cytrusowe, winorośl i migdałowce. Ptaka można spotkać również w pobliżu żywopłotów i innych krzewów, a także w drzewostanach sosnowych i dębowych.

Gatunek został po raz pierwszy opisany w 1789 r. Miejscem, które wskazano jako typowe dla występowania pokrzewki aksamitnej była Sardynia, czyli należąca do Włoch skalista wyspa położona na Morzu Śródziemnym.

Samica pokrzewki aksamitnej
Samica pokrzewki aksamitnejSaverio Gatto/Bios Photo/East NewsEast News

Curruca melanocephala została w 2018 r. wpisana na Czerwoną Listę Gatunków Zagrożonych Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody. Dobrą wiadomością jest to, że widnieje na tej liście jako gatunek najmniejszej troski. Choć powszechnie uznaje się, że zmiany klimatu dla tego gatunku będą mieć pozytywny wpływ, to istnieją inne zagrożenia, które mogą zmniejszać liczbę populacji tych ptaków. Niebezpieczne dla pokrzewki aksamitnej mogą być ostre zimy. Szacuje się, że globalne ocieplenie spowodowało spadek masy ciała wśród populacji występującej poza Europą.

Szacuje się, że obecnie na świecie występuje nawet kilkadziesiąt milionów osobników tego gatunku (dane Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody z 2018 r.).

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas