Wędkarstwo i rolnictwo w nowym parku narodowym. Będzie zakaz polowań
Oprac.: Katarzyna Nowak
Do tej pory obszary Odry są w Polsce chronione w ramach utworzonego w 1993 r. Parku Krajobrazowego Doliny Dolnej Odry i Cedyńskiego Parku Krajobrazowego. Z zapowiedzi ministerstwa klimatu wynika, że obszary te zostaną objęte ochroną w postaci parku narodowego. Resort przekazał nowe informacje ws. jego utworzenia. Dotyczą między innymi prowadzenia działalności rolniczej i polowań.
Najmłodszy park narodowy w kraju - "Ujście Warty", został powołany 20 lat temu. Zgodnie z zapowiedziami resortu klimatu 24. park narodowy w Polsce ma powstać na Pomorzu Zachodnim. Wiceszef resortu klimatu i środowiska Mikołaj Dorożała zapewnił ponadto, że celem nowego kierownictwa ministerstwa jest powołanie kilku parków narodowych w obecnej kadencji.
Park Narodowy Doliny Dolnej Odry. Nowe informacje
Na utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry przyrodnicy czekają od wielu lat. Podobnie jak w przypadku wielu innych cennych przyrodniczo obszarów w kraju obszar ten według ekspertów powinien być lepiej chroniony. Z tego względu utworzenie parku narodowego ma być korzystne zarówno dla środowiska, jak i dla mieszkańców regionu.
Ministerstwo klimatu i środowisko zapewnia, że powołanie parku narodowego nie zakłóci funkcjonowania szlaku żeglownego na Odrze.
"Szlak żeglowny na Odrze nie będzie włączony w obszar parku lub jego otuliny. Park narodowy ma objąć tereny dzisiejszego parku krajobrazowego Doliny Dolnej Odry, bez nurtów Regalicy i Odry Zachodniej. Co więcej, nawet gdyby obszary te zostałyby włączone w granice parku narodowego, nie musiałoby to oznaczać końca żeglowności Odry. Zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody, tereny wykorzystywane gospodarczo i włączane do parku są obejmowane ochroną krajobrazową i mogą być nadal wykorzystywane w dotychczasowych celach i w dotychczasowy sposób" - podało MKiŚ.
W parku nadal będzie możliwe wędkowanie. Zostaną wyznaczone specjalne obszary, a jego regulamin zostanie określony w zarządzeniu dyrektora parku narodowego. Możliwe, że ze względu na uwarunkowania związane z ochroną przyrody oraz bezpieczeństwem zostaną wprowadzone pewne ograniczenia. W parku narodowym nie zostaną wyznaczone obwody rybackie i będą one obowiązywały do czasu wygaśnięcia obowiązujących operatów rybackich.
Zakaz polowań w parku narodowym
Na obszarze parku narodowego będzie można nadal prowadzić działalność rolniczą, która w odpowiedniej formie sprzyja ochronie przyrody. Resort klimatu wyjaśnia, że rolnictwo jest obecne w np. w Biebrzańskim czy Narwiańskim Parku Narodowym. Co ważne, utworzenie parku wpłynie na ograniczenie zużycia nawozów chemicznych, ale nie poza granicami parku narodowego.
W parku narodowym nie będzie można polować. Redukcja liczebności danego gatunku (np. inwazyjnego gatunku obcego) będzie możliwa, ale tylko zgodnie z przepisami ustawy o ochronie przyrody i na zasadach określonych w planie ochrony albo w zadaniach ochronnych.
Fauna i flora doliny Odry jest wyjątkowa. Ochroną zostaną objęte nie tylko liczne zwierzęta - zwłąszcza ptaki, ale i starorzecza, szuwary, łąki zalewowe, murawy kserotermiczne, i lasy łęgowe.
Park z korzyścią dla społeczności
Ministerstwo klimatu i środowiska zaznacza, że utworzenie parku narodowego w Dolinie Dolnej Odry przyniesie dużo korzyści nie tylko przyrodzie, ale i społecznościom lokalnym. "Będzie ono szansą na przyciągnięcie turystów, których obecność umożliwi miejscowej ludności czerpanie korzyści z ich pobytu oraz wspomoże rozwój gospodarczy rejonu Międzyodrza" - zaznacza resort.
Na terenie parku zostaną wyznaczone szlaki turystyczne oraz powstaną miejsca biwakowe, przystanie, kładki i wieże widokowe.
Powstanie parku narodowego zostanie sfinansowane ze środków budżetu państwa
Jego dalsze funkcjonowanie będzie utrzymywane również z tych środków, jak i również z funduszy, które park będzie pozyskiwał z prowadzonej działalności oraz środków uzyskiwanych ze źródeł zewnętrznych, takich jak UE, NFOŚiGW, WFOŚiGW czy fundusz leśny.