Na Pomorzu może powstać kolejny park narodowy. Od 120 lat się o to starano
Przyrodnicy już sto lat temu wytypowali obszar na północy Polski, na którym mógłby zostać utworzony park narodowy. Pod inicjatywą utworzenia Kaszubskiego Parku Narodowego podpisało się już grono naukowców. Teraz także obywatele mogą poprzeć tę koncepcję.
Potrzeba zwiększenia ochrony terenów leżących w obrębie obecnego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego pojawiła się ponad 120 lat temu. Wielu przedstawicieli świata nauki uznało, że wyjątkowe tereny podmokłe, jeziora, lasy i bytujące w nich rośliny i zwierzęta powinny zostać objęte ochroną w formie parku narodowego.
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zbiera właśnie podpisy pod inicjatywą powołania kolejnego takiego obszaru w kraju. Apel skierowany jest do Rady Ministrów. Pod inicjatywą utworzenia parku narodowego na terenie Lasów Mirachowskich podpisało się już blisko 60 naukowców i kilka tysięcy Polaków.
"Ile parków narodowych istnieje na Kaszubach? Zero! I to pomimo liczących wiele już lat starań o powołanie Kaszubskiego Parku Narodowego. To przepiękny fragment Polski, który bez wątpienia zasługuje na ochronę" - uważają członkowie organizacji.
Kaszubski Park Narodowy. Przyrodnicy od dawna chcą jego utworzenia
Kwestia powołania Kaszubskiego Parku Narodowego pomimo wielu prób nie została rozwiązana i powróciła w latach 90. Od tej pory grono naukowców i miłośników przyrody starało się o to, aby ten obszar na Kaszubach został dostrzeżony. Teraz może się im udać.
Przyrodnicy, którzy poparli właśnie pomysł stworzenia nowego parku narodowego wskazują na wybitne walory przyrodnicze, krajobrazowe i kulturowe, które wymagają wzmożonej ochrony. Co więcej, grono naukowców jest przekonane, że przyroda nie jest skutecznie chroniona w ramach istniejącego Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Powołanie parku narodowego znacząco spowolniłoby lub całkowicie wyeliminowało problemy wynikające z presji gospodarczej, jaką wywierają na przyrodę leśnictwo, łowiectwo i rolnictwo, a także inne realizowane inwestycje.
Zdaniem uczonych z Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Wrocławskiego, Uniwersytetu Śląskiego i innych polskich uczelni powołanie parku narodowego jest konieczne także z uwagi na coraz uboższą bioróżnorodność biologiczną, w tym gatunki zagrożone przez działalność człowieka.
Na terenie Lasów Mirachowskich występuje wybitne, polodowcowe ukształtowanie terenów. Z tego względu występują tu zróżnicowane siedliska i podłoża, a także ogromne zróżnicowanie klimatyczne. Według przyrodników to ewenement w skali innych obszarów nizinnych. Lasy Mirachowskie w dawnych wiekach zwane były Puszczą Mirachowską. Torfowiska i lasy bagienne są obecnie chronione w ramach 9 rezerwatów przyrody.
Większość powierzchni Lasów Mirachowskich jest włączona do europejskiej sieci obszarów Natura 2000. Zdaniem przyrodników to niewystarczająca skala ochrony.
Nowy park narodowy z korzyścią dla wszystkich
Fundacja Dziedzictwo Przyrodnicze zaznacza, że utworzenie nowego parku narodowego byłoby pozytywnym bodźcem dla mieszkańców Kaszub i poprawiłoby warunki życia tej społeczności. Na wzmożonej ochronie terenu zyskają także pozostali mieszkańcy Polski.
"Będąc świadomym faktu, że Kaszubski Park Narodowy stanowić będzie ponadczasowe dobro wszystkich Polek i Polaków oraz jeden z przejawów współczesnego patriotyzmu Kaszubek i Kaszubów - gospodarzy tej ziemi, jako członkowie środowiska naturalnego apelujemy o utworzenie Kaszubskiego Parku Narodowego" - mówią jednym głosem naukowcy.
Przyrodnicy apelują do Polaków o podpisanie się pod apelem skierowanym do Rady Ministrów. Wymagane jest zebranie 7500 podpisów. To tyle, ile wyniosłaby powierzchnia Kaszubskiego Parku Narodowego (7500 hektarów).
Członkowie Fundacji Dziedzictwo Przyrodnicze zabiegają również od lat o powołanie planowanego Turnickiego Parku Narodowego i poszerzenie Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Ministerstwo klimatu i środowiska potwierdziło w kwietniu, że niedługo zostanie powołany Park Narodowy Doliny Dolnej Odry.