Warzywniak w każdym bloku. W Polsce testowana jest pionierska technologia

Katarzyna Nowak

Opracowanie Katarzyna Nowak

Warzywniak w każdym bloku, a właściwie na klatce schodowej. W Warszawie testowane są pierwsze w Europie kabiny hydroponiczne do uprawy roślin na zwykłych osiedlach, również tych z wielkiej płyty. Przy okazji pilotażu sprawdzane są także nawyki żywieniowe mieszkańców. Czy tak będzie wyglądać przyszłość - sprawdzała Adrianna Borowicz z Polsat News.

Zioła mogą rosnąć w samej wodzie
Zioła mogą rosnąć w samej wodzieNarciso Contreras/Anadolu AgencyGetty Images
partner merytoryczny
banner programu czyste powietrze
Warzywniak w każdym bloku. Innowacyjny pomysł PolakówPolsat News

Niespotykana na osiedlach uprawa wygląda jak dżungla w podświetlanej szafie, a to "ogródek" warzywny na klatce schodowej. Rośliny zamiast w ziemi, stoją w wodzie. W tym bloku z wielkiej płyty w Warszawie swoje kabiny hydroponiczne ma dwadzieścia rodzin, które dostęp do wyhodowanych w ten sposób warzyw mogą mieć o każdej porze. To na razie eksperyment, ale jego wyniki mogą być obiecujące.

Hydroponika w bloku

- Można uprawiać przede wszystkim zioła warzywa liściowe, ale i mniejsze gatunki owocowe, mamy tu wprowadzone truskawki czy też pomidorki koktajlowe - mówi Łukasz Gontar, kierownik projektu Smartfood w Centrum badań i innowacji Pro-Akademia.

Kabiny są oświetlane przez 14 godzin dziennie, a zasila je energia ze słońca. Po to zamontowano panele słoneczne na dachu. Mieszkańcy szybko docenili całe to "zamieszanie". Do tego eksperymentu naukowo-społecznego wybrano ostatecznie jeden blok w Warszawie. Decydująca była przede wszystkim powierzchnia korytarzy. Mieszkańcy obawiali się początkowo, że obecność 20 kabin może mieć wpływ na konstrukcję budynku. Ekspertyza konstrukcyjna rozwiała wszelkie obawy. Chętne rodziny otrzymały kabiny z zestawem startowym roślin, sterowane przez aplikację w telefonie. Zobowiązały się także do skanowania swoich paragonów za zakupy.

Hydroponika to bezglebowa uprawa roślin
Hydroponika to bezglebowa uprawa roślinLuke Duglebby/BloombergGetty Images

Obiecująca metoda. Warzywa rosną w samej wodzie

Jeden z uczestników projektu, Rafał Cygan mówi, że dzięki temu, że kabina jest obok mieszkania spożywa więcej zdrowej zieleniny. - Jak sobie robię kolację o późnych porach to wychodzę sobie biorę dwa listki sałaty - mówi w Programie Czysta Polska Polsat News.

Łukasz Gontar dodaje, że hydroponiczny eksperyment pozwala też przyjrzeć się swoim nawykom żywieniowym i może zmienić przy okazji swój jadłospis.

Eksperyment z kabinami potrwa jeszcze blisko miesiąc. Potem naukowcy podsumują cały projekt, a finansują go Narodowe Centrum Badań i Rozwoju oraz Fundusze Norweskie. Projekt więc rokuje. Bo tak może wyglądać przyszłościowa uprawa.

Rośliny można uprawiać w warunkach domowych, biurach oraz na skalę komercyjną i przemysłową. Najczęściej robi się to w specjalnie przystosowanych szklarniach i namiotach, ale w warunkach domowych można to zrobić wszędzie, nawet w szafie.
Rośliny można uprawiać w warunkach domowych, biurach oraz na skalę komercyjną i przemysłową. Najczęściej robi się to w specjalnie przystosowanych szklarniach i namiotach, ale w warunkach domowych można to zrobić wszędzie, nawet w szafie.Dominika Zarzycka/NurPhotoGetty Images

Hydroponiczne farmy warzywne

Hydroponika to metoda bezglebowej uprawy roślin, w tym warzyw, owoców, kwiatów i ziół. To wcale nie nowa metoda uprawiania roślin. "Pierwsze wzmianki o hydroponice sięgają 600 r. p.n.e. Wiszące ogrody babilońskie miały być pierwszym przykładem użycia hydroponiki dzięki wykorzystaniu bezglebowych metod uprawiania i systemu irygacyjnego zasilanego przez Eufrat" - mówiła Interii Barbara Wolna z Hydropolis, specjalizującej się w nowoczesnych systemach upraw wertykalnych.

Rośliny można uprawiać w warunkach domowych, biurach oraz na skalę komercyjną i przemysłową. Najczęściej robi się to w specjalnie przystosowanych szklarniach i namiotach, ale w warunkach domowych można to zrobić wszędzie, nawet w szafie.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas