Warszawa zaczyna koszenie trawników miesiąc wcześniej. Powód zaskakuje

Jakub Wojajczyk

Jakub Wojajczyk

Aktualizacja

Stołeczny zarząd zieleni miejskiej poinformował, że w tym roku koszenie trawników w Warszawie zacznie się już 15 kwietnia. To o miesiąc wcześniej niż zwykle. Jaki jest tego powód? Wiele osób może się tego domyślać, ale takie przyspieszenie prac i tak zaskakuje.

W tym roku koszenie trawników w Warszawie zacznie się aż o miesiąc wcześniej - zapowiedziało miasto. Wszystko przez zaskakująco szybkie rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego roślin
W tym roku koszenie trawników w Warszawie zacznie się aż o miesiąc wcześniej - zapowiedziało miasto. Wszystko przez zaskakująco szybkie rozpoczęcie sezonu wegetacyjnego roślinEast News/Arkadiusz Ziółek/123RFEast News

"Termin rozpoczęcia pierwszego koszenia trawników przyulicznych uzależniamy od bieżących warunków pogodowych i dostosowujemy do poziomu wzrostu roślin i okresu wegetacji" - informuje Zarząd Zieleni Miejskiej m. st. Warszawa i zapowiada: w tym roku prace ruszą już 15 kwietnia.

Trawniki w Warszawie będą koszone miesiąc wcześniej

Przyspieszenie terminu pierwszego koszenia jest znaczące, bo to aż o miesiąc wcześniej niż zwykle. "Termin rozpoczęcia pierwszego koszenia trawników przyulicznych uzależniamy od bieżących warunków pogodowych i dostosowujemy do poziomu wzrostu roślin i okresu wegetacji" - tłumaczą urzędnicy odpowiedzialni za zieleń.

"Z powodu wysokich temperatur przyroda wcześniej obudziła się do życia (...) Również rośliny przyspieszyły wegetację. W runie parkowym powoli przekwitają geofity, na lipach możemy obserwować młode liście i kwitną już lilaki, popularnie zwane bzami" - podają władze miasta.

Zaobserwowano, że wegetacja roślin przyspieszyła o cały miesiąc, dlatego w tym roku zabiegi pielęgnacyjne związane z koszeniem trawników rozpoczną się odpowiednio wcześniej. Trawy są już po pierwszym silnym przyroście i wymagają skrócenia - przekazano.

Nie wszystkie tereny zieleni w Warszawie będą koszone. Trawniki nie są ścinane np. pod drzewami. W niektórych miejscach trawę zastępują efektowne rabaty z kwiatów
Nie wszystkie tereny zieleni w Warszawie będą koszone. Trawniki nie są ścinane np. pod drzewami. W niektórych miejscach trawę zastępują efektowne rabaty z kwiatówARKADIUSZ ZIOLEK/East NewsEast News

Nie wszystkie trawniki w Warszawie będą koszone

Koszenie trawników na terenach miejskich w przypadku Warszawy trwa kilka tygodni. W pierwszej kolejności "pod kosiarkę" idą najwyższe trawy. Są jednak też miejsca, gdzie trawników się nie kosi, np. pod drzewami, a w niektórych lokalizacjach trawa zastępowana jest rabatami z krzewów i bylin.

Powierzchnia koszenia trawników jest ograniczana do minimum - zastrzega ZZM Warszawa. Cięcie traw prowadzone jest najczęściej tam, gdzie są one jeszcze młode i mogłyby zaburzyć wzrost innej roślinności. Koszone mają być też trawniki rekreacyjne w parkach, a także trawy przy ozdobnych rabatach - tak, aby uwydatnić piękno zasadzonych kwiatów.

Wiosenne kwiaty potrafią zaskakiwać. Potrafisz je rozpoznać? [QUIZ]

Wiosenne kwiaty potrafią zaskakiwać. Potrafisz je rozpoznać? [QUIZ]
Warzywniak w każdym bloku. Innowacyjny pomysł PolakówPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas