W 9 polskich miastach powstaną lasy społeczne. Znamy lokalizacje
Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska oraz wiceminister Mikołaj Dorożała przedstawili w czwartek szczegóły utworzenia w Polsce tzw. lasów społecznych. Ujawniono, że ich utworzenie planowane jest w 9 miejscach w Polsce, w dużych miastach.
"Przygotujemy mapę drogową do tworzenia lasów społecznych dla 9 największych aglomeracji. Chcemy ograniczyć tam wycinki, dając tym lasom nową, wiodącą funkcję - funkcję społeczną. Będą one służyć 5,6 mln okolicznych mieszkańców" - powiedziała w czwartek minister Paulina Hennig-Kloska.
Gdzie w Polsce powstaną lasy społeczne? Podano lokalizacje
Jak ujawniło Ministerstwo Klimatu i Środowiska, lasy społeczne mają powstać w następujących miastach:
Prace nad utworzeniem lasów społecznych mają odbywać się w specjalnych zespołach składających się m.in. z nadleśnictw, dyrekcji Lasów Państwowych, dyrekcji ochrony środowiska, strony społeczno-przyrodniczej, przemysłu drzewnego i samorządów.
Ostateczny skład grup ma zatwierdzać Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Regionalne zespoły mają przedstawić wyniki swoich prac do 25 czerwca tego roku.
W tym tygodniu odbył się "okrągły stół" na temat polskich lasów, podczas którego ustalono także, jak ma wyglądać ich funkcja przyrodnicza. Jak wyjaśnił wiceminister Mikołaj Dorożała, od lat Lasy Państwowe mają pod tym względem inną wizję niż strona społeczna, ale jest szansa na osiągnięcie porozumienia.
"W Polsce rozpoczyna się proces powiększenia ilości rezerwatów (przyrody - red.) o 50 proc." - powiedział wiceminister Dorożała. Obecnie jest ich w Polsce 500, ale jest szansa na utworzenie kilkuset kolejnych - zapowiedział wiceszef resortu klimatu.