Tych opakowań nie oddamy w ramach systemu kaucyjnego. Chodzi o higienę

Od stycznia 2025 r. w sklepach będziemy mogli oddawać puszki i butelki napojach. Z systemu kaucyjnego zostały wyłączone właśnie opakowania po mleku i produktach na jego bazie.

Z systemu kaucyjnego zostały wyłączone właśnie opakowania po mleku i produktach na jego bazie.
Z systemu kaucyjnego zostały wyłączone właśnie opakowania po mleku i produktach na jego bazie.123RF/PICSEL

W wyniku konsultacji z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi uwzględniony został postulat branży mleczarskiej o wyłączeniu z systemu kaucyjnego opakowań po mleku i produktach mlecznych. Branża mleczna jest zadowolona z wypracowanego konsensusu.

Opakowania po mleku wyłączone z systemu kaucyjnego

31 maja zakończył etap konsultacji i opiniowania projektu ustawy dot. wprowadzenia systemu kaucyjnego w Polsce. Aktualnie w Rządowym Centrum Legislacji trwają ustalenia międzyresortowe.

Resort klimatu poinformował, że w wyniku konsultacji z MRiRW z systemu kaucyjnego wyłączone będą opakowania po mleku i produktach mlecznych. Jak przyznała wiceministra klimatu i środowiska Anita Sowińska za wyłączeniem tego typu opakowań przemawiały przede wszystkim względy sanitarne, dotyczące możliwości utrzymania czystości produktów w punktach zbiórki.

Butelki i puszki, czyli co oddamy w ramach systemu kaucyjnego

System kaucyjny będzie obowiązywał w Polsce od 2025 r. W ramach jego funkcjonowania będziemy mogli w automacie otrzymać 50 gr za każde z poniższych opakowań:

  • jednorazową butelkę z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l, 
  • wielorazową butelkę szklaną o pojemności do 1,5l, 
  • puszkę o pojemności do 1l.

Kaucja będzie naliczana przy zakupach produktów (soków, napojów bezalkoholowych, piw itd.) umieszczonych w ww. opakowaniach, a następnie zwracana w postaci bonu na zakupy w wybranych sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 200 mkw, czy innych miejscach zbiórki.

Od 1 stycznia 2025 r. sklepy będą musiały rozpocząć pobieranie kaucji, a sklepy o pow. powyżej 200 mkw zobowiązane są do postawienia specjalnych automatów. W przypadku niedostosowania się do tych reguł placówki będą narażone na kary administracyjne, które mogą wynieść nawet 500 tys. zł.

Powodzie błyskawiczne w Polsce. Na czym polega to zjawisko?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas