Znamy kolejnego operatora systemu kaucyjnego. "Wszystko idzie zgodnie z planem"

Katarzyna Nowak

Oprac.: Katarzyna Nowak

Aktualizacja

Ministerstwo Klimatu i Środowiska wytypowało kolejnego operatora, który poprowadzi system kaucyjny w Polsce. PolKa stanie przed ambitnym wyzwaniem - już w pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego w Polsce zebrane zostanie ok. 77 proc. z kilkunastu miliardów opakowań wprowadzonych na rynek.

1 stycznia 2025 r. rusza w Polsce wyczekiwany system kaucyjny
1 stycznia 2025 r. rusza w Polsce wyczekiwany system kaucyjnyHOLLANDSE HOOGTEEast News

Zezwolenie na prowadzenie systemu kaucyjnego w Polsce otrzymał kolejny operator - PolKa. Dzięki decyzji Ministerstwa Klimatu i Środowiska będzie mogła stworzyć system dla wprowadzających na rynek napojów w opakowaniach objętych kaucją i zwrotu tej kaucji użytkownikowi końcowemu.

Operator systemu kaucyjnego stoi przed trudnym zadaniem

"Przyznaję, że tempo prac jest zawrotne. Ze wszystkimi procesami idziemy zgodnie z harmonogramem prac, ale potrzebowaliśmy oficjalnego zezwolenia na prowadzenie systemu kaucyjnego do formalizowania współprac z klientami - powiedziała Magdalena Markiewicz, prezes zarządu "PolKa" Operator Systemu Kaucyjnego Not For Profit S.A.

PolKa jest jedynym operatorem, który posiada zezwolenie na selektywną zbiórkę w ramach systemu kaucyjnego wszystkich trzech frakcji: puszki, plastikowe butelki i szklane butelki wielorazowe. Ale pozwolenie na utworzenie operatora systemu kaucyjnego mają już dwie spółki - KSK ZWROTKA SA (zgodnie z warunkami zezwolenia powinna uruchomić system od 31 stycznia 2025 r.) i PolKa.

Oba podmioty będą uprawnione do działania przez kolejnych 10 lat. System kaucyjny wchodzi w życie od 1 stycznia 2025 r.

Ale PolKa i KSK ZWROTKA to prawdopodobnie niejedyni operatorzy systemu. Lidl Polska, Kaufland Polska oraz PreZero Polska także złożyły wniosek do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

System kaucyjny w Polsce od 2025 r.

Start systemu kaucyjnego w Polsce wiąże się z radykalnymi zmianami w zakresie gospodarowania odpadami. Podobne systemy obowiązują już w innych krajach Europy, w tym na Słowacji, w Czechach, w Niemczech, Holandii, na Litwie, czy Łotwie.

System kaucyjny będzie obowiązywać w Polsce od 2025 r. Zasady są proste: do każdego sprzedanego opakowania na napoje, które będzie jednorazową butelką z tworzyw sztucznych o pojemności do 3l, wielorazową butelką szklaną o pojemności do 1,5l lub puszką o pojemności do 1l zostanie doliczona kaucja w wysokości 50 gr.

To wynik projektu rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie wysokości kaucji dla poszczególnych rodzajów opakowań objętych systemem kaucyjnym.

Polacy będą mogli zwrócić ww. opakowania w wyznaczonych punktach zbiórki, tj. sklepach o powierzchni sprzedaży powyżej 200 mkw. lub w innych punktach, które dobrowolnie przystąpią do systemu. Nie będzie obowiązku okazywania paragonu. Za zwrot opakowań do specjalnej maszyny konsumenci otrzymają zwrot kaucji.

Mniejsze sklepy, tj. poniżej 200 mkw, mogą jedynie pobierać kaucję, ale nie muszą zbierać opakowań i wypłacać kaucji.

W pierwszym roku funkcjonowania systemu kaucyjnego trzeba będzie zebrać 77 proc. z ok. 13 mld wprowadzanych na rynek opakowań i odpadów opakowaniowych. W przypadku nieosiągnięcia tego celu, producenci i operatorzy będą mieli obowiązek wnieść opłatę produktową. Kary czekają również punkty sprzedaży, które nie dostosują się do wymogów prawa, czyli np. nie rozpoczną pobierania kaucji już 1 stycznia przyszłego roku lub, w przypadku sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw., nie będą gotowe do zbiórki wszystkich opakowań objętych systemem. Kary administracyjne za niespełnienie obowiązków wyniosą od 10 000 do 500 000 zł.

Polski system kaucyjny coraz bliżej. Jak to wygląda w Szwecji?Polsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas