Za puszkę i butelkę dostaniemy po 50 gr. Lidl i Biedronka mogą się cieszyć

Ponad 40 proc. badanych deklaruje, że po wejściu w życie systemu kaucyjnego w Polsce będzie zwracać opakowania przynajmniej raz w tygodniu - wynika z ankiety przeprowadzonej na zlecenie firmy Tomra. Wśród najbardziej prawdopodobnych miejsc, gdzie będą oddawać puszki i butelki ankietowani Polacy i Polki wymieniają dyskonty, takie jak Lidl i Biedronka.

System kaucyjny w Polsce ruszy 1 stycznia 2025 r. Zbadano, jakie preferencje pod tym kątem mają Polki i Polacy
System kaucyjny w Polsce ruszy 1 stycznia 2025 r. Zbadano, jakie preferencje pod tym kątem mają Polki i Polacy123RF/PICSEL

42 proc. uczestników badania zadeklarowało, że planuje regularnie, co najmniej raz w tygodniu, zwracać opakowania do sklepów. Nieco mniejsza grupa badanych, bo 31 proc., preferowałaby oddawać je częściej, kilka razy w tygodniu.

Polki i Polacy czekają na system kaucyjny

Te wyniki wiążą się z preferencją miejsca do zwracania opakowań. 34 proc. uczestników badania zadeklarowało, że wybraliby sklep, w którym robią większość zakupów spożywczych. Innymi preferowanymi warunkami są bliskość sklepu od ich domu (29 proc.) lub obecność recyklomatu (26 proc.).

Jeśli chodzi o konkretny, preferowany rodzaj sklepu, znaczna część badanych, bo aż 76 proc., wskazała średniej wielkości sklepy, czyli dyskonty, np. Lidl i Biedronka. To właśnie do nich Polacy najczęściej udają się na cotygodniowe zakupy. Na dalszych pozycjach znalazły się hipermarket, supermarket lub mały, lokalny sklep (odpowiednio 33 proc., 32 proc. i 31 proc.).

Wyniki jasno pokazują, że pragniemy wygody. Chcielibyśmy przygotowywać się do recyklingu i odpowiednio go planować (...) Niemniej jednak równie istotne są punkty zbiórki w sklepach o mniejszej powierzchni, które odpowiadają lokalnym potrzebom. Im większa liczba punktów zbiórki, tym większa powszechność systemu kaucyjnego i wygoda zwrotu opakowań.
Konrad Robak, Tomra Collection Polska

Ankietowani są też zgodni co do tego, że recyklomaty, które od 1 stycznia 2025 r. staną w sklepach powinny być wygodne w użytkowaniu i najlepiej przyjmować wszystkie możliwe rodzaje odpadów (czyli puszki metalowe, butelki plastikowe i szklane wielorazowe). Automaty powinny też stać blisko wejścia do sklepów, w dobrze oznaczonym miejscu - wskazali badani.

Badanie zostało zrealizowane w lutym 2024 r. na próbie ponad 1000 pełnoletnich mieszkańców Polski metodą CAWI (ankieta internetowa). Założono kwoty na płeć, wiek, wielkość miejscowości oraz województwo.

System kaucyjny w Polsce wejdzie w życie 1 stycznia 2025 r. Zostaną nim objęte:

System kaucyjny w Polsce. Jak będą działać butelkomaty?Polsat NewsPolsat News
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 1}